Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Małgorzata Szewc, wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Ogólnie i szeroko ujmując ten temat, można stwierdzić, że sprawozdawczość ESG będzie bardzo szczegółowa, będzie obejmowała wiele różnych obszarów, z których część będzie ze sobą ściśle powiązana (np. ujawnienia pod ESRS dotyczące zatrudnienia, luki płacowej będą ściśle powiązane z ujawnieniami wymaganymi m.in. przez dyrektywę ws. równej płacy). W moim odczuciu jeszcze wiele spółek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak kilka powiązanych ze sobą dyrektyw i rozporządzeń zmieni obecne raporty niefinansowe. Niski jest też niestety poziom świadomości co do tego, że wszelkie dane ujawniane obowiązkowo w ramach sprawozdania z działalności w odrębnej sekcji dotyczącej informacji o zrównoważonym rozwoju będą podlegać obowiązkowej weryfikacji przez biegłych rewidentów, a nie tylko dane wymagane na podstawie CSRD.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.