Ogólnie i szeroko ujmując ten temat, można stwierdzić, że sprawozdawczość ESG będzie bardzo szczegółowa, będzie obejmowała wiele różnych obszarów, z których część będzie ze sobą ściśle powiązana (np. ujawnienia pod ESRS dotyczące zatrudnienia, luki płacowej będą ściśle powiązane z ujawnieniami wymaganymi m.in. przez dyrektywę ws. równej płacy). W moim odczuciu jeszcze wiele spółek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak kilka powiązanych ze sobą dyrektyw i rozporządzeń zmieni obecne raporty niefinansowe. Niski jest też niestety poziom świadomości co do tego, że wszelkie dane ujawniane obowiązkowo w ramach sprawozdania z działalności w odrębnej sekcji dotyczącej informacji o zrównoważonym rozwoju będą podlegać obowiązkowej weryfikacji przez biegłych rewidentów, a nie tylko dane wymagane na podstawie CSRD.