Tak. Od września 2020 r. przepisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi zapewniają spółkom giełdowym prawo do pozyskania podstawowych informacji o swoich akcjonariuszach oraz do nawiązania z nimi bezpośredniej komunikacji. Mechanizm ten realizowany jest za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) i bazuje na informacjach przekazywanych przez pośredników (tj. domy maklerskie i banki) prowadzących rachunki papierów wartościowych dla akcjonariuszy.
Jak wygląda proces pozyskania informacji o akcjonariuszach?
Żądania od spółki w sprawie udzielenia informacji o akcjonariuszach składane są w KDPW poprzez przeznaczoną do tego celu aplikację internetową. Po otrzymaniu takiego żądania Krajowy Depozyt niezwłocznie przekazuje je swoim uczestnikom, tj. domom maklerskim i bankom prowadzącym rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze. Po otrzymaniu stosownych informacji zwrotnych KDPW agreguje dane i udostępnia je spółce w postaci raportu w aplikacji internetowej.
Kto ma dostęp do informacji o akcjonariuszach? Jak chronione są ich dane osobowe?
Informacja taka udostępniana jest jedynie spółce i nie jest jawna. Spółka, otrzymując informacje, musi je odpowiednio chronić, jako że są to również dane osobowe osób fizycznych. Zgodnie z ustawą dane osobowe akcjonariuszy mogą być przetwarzane wyłącznie w celu umożliwienia spółce giełdowej identyfikacji swoich akcjonariuszy, zapewnienia bezpośredniej komunikacji z nimi oraz ułatwienia wykonywania praw akcjonariuszy i zaangażowania w sprawy spółki. Jednocześnie spółka jest zobowiązana do zaprzestania przetwarzania danych osobowych akcjonariusza najpóźniej z upływem 12 miesięcy od daty powzięcia informacji o tym, że dana osoba przestała być akcjonariuszem.