Colin Chapman zasłużenie cieszył się opinią jednego z najbardziej uznanych projektantów samochodów sportowych w historii motoryzacji. Przedsiębiorstwo Lotus Cars założył w 1952 roku. Od początku specjalizowało się ono w produkcji samochodów sportowych i wyścigowych. Oczywiście z czasem wiele konstrukcji i rozwiązań, tworzonych przez Chapmana z myślą o wyścigach, znalazło zastosowanie w modelach seryjnych. Lotusy wybierali kierowcy zamożni, o wyrafinowanych gustach, ceniący jakość i świetne prowadzenie połączone z prostotą wykonania.
Legendę marki budowały sukcesy zespołu konstruktorów Team Lotus, którego bolidy brały udział w takich seriach jak: Formuła 1, Formuła 2, Formuła Ford, Formuła Junior, Indianapolis 500 czy 24-godzinny wyścig w Le Mans. Na torach królowej motosportu, czyli Formuły 1, Lotus był obecny nieprzerwanie przez cztery dekady, od 1954 do 1994 roku. W tym czasie zdobył siedmiokrotnie mistrzostwo świata w klasyfikacji konstruktorów i sześć tytułów w klasyfikacji kierowców. Po śmierci Chapmana w 1982 roku marka trafiła pod skrzydła General Motors, potem Bugatti, następnie w skład malezyjskiego koncernu Proton (z nim powróciła na chwilę do Formuły 1 jako zespół Lotus Racing, ale to już przeszłość). Teraz właścicielem jest chiński koncern Geely.
Wróćmy do klasyków. Lotus Elan nie jest tak znany jak Esprit czy wzorowany na dawnych bolidach Seven, ale to ważny model w gamie marki. Był pierwszym samochodem drogowym Lotusa, w którym zastosowano stalowe podwozie szkieletowe z nadwoziem z włókna szklanego. To znakomite rozwiązanie przez blisko trzy dekady stosowano z powodzeniem w kolejnych modelach. Dzięki niemu samochody były znacznie lżejsze, a to było kluczową filozofią stosowaną przez Colina Chapmana przy projektowaniu aut. Elan ważył niespełna 700 kg, był zaawansowany technologicznie z silnikiem DOHC o pojemności 1.6, hamulcami tarczowymi na cztery koła, układem kierowniczym z zębatką i niezależnym zawieszeniem. Prowadził się jak złoto.
Elan był pierwszym samochodem drogowym Lotusa, w którym zastosowano stalowe podwozie szkieletowe z lekkim nadwoziem z włókna szklanego.