Depozyty i obligacje nie powinny dominować w naszych portfelach

Trzymając pieniądze w bankach, gdzie oprocentowanie wciąż jest śmiesznie niskie mimo podwyżek stóp dokonywanych przez RPP, mocno tracimy z powodu wysokiej inflacji. Dlatego przynajmniej część pieniędzy trzeba ulokować inaczej.

Publikacja: 24.04.2022 10:40

Depozyty i obligacje nie powinny dominować w naszych portfelach

Foto: Shutterstock

Oszczędności trzymamy przede wszystkim w bankach. To rozwiązanie zdecydowanie najłatwiejsze, zwłaszcza że często nie zadajemy sobie nawet trudu, by założyć lokatę. Do niedawna oprocentowanie depozytów terminowych było tak niskie (w dużych bankach 0,01 proc. w skali roku), że pozostawiając pieniądze na nieoprocentowanym koncie, na które wpływa wynagrodzenie, właściwie mieliśmy to samo.

Do takiej niekorzystnej – z punktu widzenia oszczędzających – sytuacji zdążyliśmy się już przyzwyczaić. (Kto jeszcze pamięta odsetki z przełomu 2008 i 2009 r. w wysokości 6–6,5 proc.?). Według danych NBP dotyczących wszystkich lokat, a nie tylko nowych, po raz ostatni średnia stawka dla depozytów do dwóch lat włącznie wynosiła co najmniej 2 proc. w maju 2015 r. Od lipca 2020 r. było to zawsze poniżej 1 proc., a niemal przez cały 2021 r. 0,2 proc. Dopiero w grudniu ubiegłego roku pojawił się na razie lekki trend wzrostowy. W lutym 2022 r. przeciętna stawka wyniosła 0,5 proc. w skali roku. A gdybyśmy wzięli pod uwagę nowe depozyty, byłoby to 1,2 proc.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie