dr Luiza Wyrębkowska Radca prawny w kancelarii B2RLaw Jankowski, Stroiński, Zięba i Partnerz
Dlaczego potrzebna była nowa regulacja?
Od 2017 r. duże spółki giełdowe zatrudniające ponad 500 osób zobowiązane są do ujawniania w sprawozdaniach finansowych informacji niefinansowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE w sprawie raportowania informacji niefinansowych (ang. Non-financial Reporting Directive, „NFRD"). NFDR ma zastosowanie do prawie 12 tys. przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.
W 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie zmiany NFRD, co związane było koniecznością wsparcia realizacji celów określonych w Europejskim Zielonym Ładzie i przekształceniem UE w nowoczesną gospodarkę o zerowym poziomie emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Zmiany NFRD okazały się konieczne z uwagi na potrzebę podniesienia jakości i porównywalności ujawnianych informacji niefinansowych oraz umożliwienie uczestnikom rynku finansowego lepszego zrozumienia i oceny wskaźników ESG i związanych ryzyk u podmiotów, w które inwestują, uwzględniania mniejszych notowanych spółek w portfelach inwestycyjnych, a także spełnienia własnych wymogów raportowania ESG określonych w rozporządzeniu w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (ang. Sustainable Finance Disclosure Regulation, „SFDR").
W kwietniu 2021 r. KE opublikowała projekt nowej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate sustainability reporting directive, „CSRD"). Planowane wejście w życie CSRD to 1 stycznia 2023 r., a pierwsze raporty niefinansowe w oparciu o nowe standardy będą sporządzane w 2024 r. za rok 2023.