Opinie
Na początek najlepsze są proste strategie - Michał Krajczewski, analityk rynków akcji, DM Raiffeisen Banku
Mimo że rynek kapitałowy jest na pozór skomplikowanym organizmem, który składa się z ogromnej liczby elementów oraz nieustannie napływających nowych informacji, to jednak można wyodrębnić kilka podstawowych zasad oraz porad pozwalających odnaleźć się na nim nawet początkującym inwestorom. Po pierwsze, przed rozpoczęciem inwestowania należy poświęcić chociaż minimum czasu na przygotowania. Chodzi tu o określenie podstawowych celów inwestowania, które wpływają na horyzont inwestycyjny oraz obraną strategię. Dla początkującego inwestora najlepsze będą najprostsze strategie – w przypadku krótkoterminowych inwestycji najlepiej wybrać najpłynniejsze spółki, natomiast w przypadku długoterminowego oszczędzania najłatwiejszy będzie regularny zakup funduszu ETF na WIG20 oraz obligacji skarbowych notowanych na giełdzie. W zależności od panującej koniunktury dobierać można odpowiednie wagi dla ETF i obligacji (więcej papierów dłużnych w portfelu w przypadku pogarszania się koniunktury). Po drugie, warto także unikać podstawowych błędów – są nimi zbyt szybka realizacja zysków oraz zbyt długie utrzymywanie strat. Należy więc konsekwentnie ustawiać zlecenia obronne chroniące nas przed rosnącymi stratami. Każdy, nie tylko początkujący, inwestor unikać powinien też działań pod wpływem emocji – są one w większości przypadków złym doradcą i najczęściej za ich przyczyną kupujemy „na górce" oraz sprzedajemy „w dołku". Warto pamiętać także o dywersyfikacji – już portfel o wartości kilku tysięcy złotych wystarczy, aby zakupić akcje 3–5 spółek, co zapewni w podstawowym zakresie ograniczenie ryzyka. Na koniec prostym i przydatnym narzędziem jest dziennik inwestora z przemyśleniami dotyczącymi inwestycji, pozwalający ocenić proces inwestowania oraz przybliżający do wypracowania własnych zasad.
Ucinaj straty, a zyskom pozwól rosnąć - Marcin Niedźwiecki, analityk City Index
Pierwsze kroki inwestora giełdowego nie muszą być trudne. Wystarczy, że do wejścia na rynek akcji dobrze się przygotuje. Bardzo ważne jest ustalenie ścisłego planu postępowania. Taki zbiór zasad i reguł może pomóc zarządzać kapitałem na rachunku inwestycyjnym i wykorzystywać okazje do jego pomnażania. Na początku przygody z giełdą inwestor powinien określić wielkość kapitału, jaki będzie angażował w transakcjach. Jednocześnie ważne jest, by określił poziom strat, jaki jest w stanie zaakceptować, jeśli ceny akcji zachowają się inaczej, niż zakładał. Kolejnym krokiem jest ustalenie poziomu zysków, które będą dla niego satysfakcjonujące. Z tym aspektem wiąże się również wybór instrumentu lub spółki, której akcjami będzie się przeprowadzać transakcje.
Na początek dobrze jest zwracać uwagę na stabilne spółki o stosunkowo dużej płynności, których ceny nie podlegają nagłym wahaniom. Im spółka mniej płynna, tym istnieje większe ryzyko dużej zmienności cenowej przy małym wolumenie transakcji. Ważne jest określenie w swoich zasadach postępowania horyzontu inwestycyjnego. Częstym błędem jest przetrzymywanie stratnej pozycji w nadziei na odrobienie strat. W dłuższej perspektywie taki krok może być opłacalny, jednak w wielu przypadkach doprowadzi to do pogłębienia strat. Cenna rada dla inwestorów mówi bowiem: „ucinaj straty, a zyskom pozwól rosnąć".