Wybierając fundusz inwestycyjny przede wszystkim należy przeanalizować, czy jest on efektywnie zarządzany i w długim terminie osiąga dobre, powtarzalne wyniki. Następnie warto poszukać kanału dystrybucji, przez który jednostki tego funduszu można kupić bez opłat manipulacyjnych (dystrybucyjnych). Te dodatkowe koszty zaniżają bowiem końcowy wynik inwestycji.
Niektóre TFI bez prowizji
Opłata manipulacyjna to jednorazowa prowizja pobierana przez dystrybutora przy zakupie funduszu. Jej wysokość zależy od rodzaju funduszu, sposobu i miejsca jego kupna, a także od kwoty inwestycji. Generalnie im bardziej ryzykowny fundusz i niższa kwota wpłaty, tym ta prowizja jest wyższa. Dla funduszy akcji i mieszanych maksymalna opłata dystrybucyjna wynosi od 3 do nawet 5,5 proc., a dla funduszy obligacji 1–2 proc. Natomiast w przypadku funduszy pieniężnych często w ogóle nie jest ona pobierana. Dlatego kupując fundusz o ryzykownej strategii za małą kwotę najlepiej jest unikać tych opłat. Można to zrobić, nabywając jednostki przez Internet bezpośrednio w niektórych towarzystwach. Fundusze bez prowizji oferują takie TFI, jak: AgioFunds, Allianz, Aviva Investors, BNP Paribas, Idea, ING, KBC, Legg Mason, Skarbiec, PZU czy Union Investment. Warto również podkreślić, że Aviva Investors TFI nie tylko nie pobiera opłat dystrybucyjnych, ale również klientom, którzy przez rok nie wypłacą całości środków zainwestowanych poprzez Aviva Investors24, zwróci połowę opłaty za zarządzanie. Pozostałe TFI często organizują okresowe promocje, które polegają na zwolnieniu z opłat manipulacyjnych.
Portfel funduszy z kilku TFI
Mankamentem zakupu jednostek funduszy poprzez system transakcyjny w danym towarzystwie jest to, że inwestor ogranicza się zazwyczaj do zakupu rozwiązań tylko z tego jednego TFI, a więc w większym stopniu naraża się na ryzyko błędu zarządzających, niż gdyby kupił np. fundusze akcyjne z dwóch czy trzech różnych TFI. Co więcej, taki błąd zrządzających może być powielony w kilku funduszach z określonego TFI, ponieważ często jest tak, że jeden zespół zarządza całą częścią akcyjną w danym towarzystwie, dlatego ten sam błąd może wystąpić np. w funduszach akcji, jak i mieszanych.
Rozwiązaniem może być otwarcie 2–3 rejestrów w różnych TFI, ale w tym przypadku utrudnione jest zarządzanie inwestycjami z poziomu kilku różnych platform transakcyjnych. Lepsze jest skorzystanie z oferty dystrybutorów, którzy sprzedają bez prowizji fundusze wielu różnych towarzystw.
Platformy bankowe
Szeroki wybór funduszy mają dwa banki z grupy kapitałowej BRE Banku. Za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych: Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku oraz Centrum Oszczędzania MultiBanku można kupić ponad 260 funduszy z 16 krajowych TFI i dwóch zagranicznych (HSBC oraz WIOF). Aby skorzystać z tej oferty, konieczne jest posiadanie rachunku bankowego (jest on bezpłatny) i podpisanie umowy, która umożliwia zakup jednostek funduszy. Opłat manipulacyjnych nie zapłacą też klienci bankowości internetowej BNP Paribas Banku Pl@net. Dostępne są tam fundusze z sześciu TFI. Z kolei BGŻOptima swoim klientom udostępnia rozwiązania z pięciu TFI (m.in. Aviva Poland TFI oraz Quercus TFI), ale fundusze tylko z trzech towarzystw są oferowane bez opłat dystrybucyjnych (BPH TFI, Skarbiec TFI, Union Investment TFI). Prowizji od zakupu funduszy nie zapłacą też osoby, które kupią jednostki przez platformę transakcyjną BossaFund, którą prowadzi Dom Maklerski BOŚ. Można wybierać spośród ok. 120 funduszy z 11 TFI. Fundusze są dostępne po założeniu rachunku inwestycyjnego w DM BOŚ. Platformę transakcyjną Progress24. pl, poprzez którą bez opłat można kupić fundusze z 9 TFI, prowadzi też firma Progress Investments. Aby móc korzystać z tej platformy, trzeba podpisać umowę z tą firmą.