W ubiegłym tygodniu w „Akademii inwestowania" przedstawiliśmy różne rodzaje funduszy zaliczane do bezpiecznych i wykazaliśmy, że nie wszystkie z nich wiążą się z niewielkim ryzykiem inwestycyjnym. Dzisiaj zastanowimy się, które z tych funduszy najlepiej nadają się do oszczędzania na danym etapie cyklu koniunkturalnego.
Zdaniem analityków w tym momencie dobrze powinny sobie radzić fundusze gotówkowe i pieniężne oraz papierów korporacyjnych. Obecnie rynek oczekuje podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP), a tego typu fundusze w swoich portfelach trzymają głównie papiery dłużne o krótkich terminach do wykupu (jak np. bony skarbowe), a także o zmiennym oprocentowaniu, czyli są to papiery z tzw. niskim duration (średni termin zapadalności lokat).
Obligacje ze zmiennym kuponem elastycznie reagują na zmiany rynkowe, a więc są odporne na ryzyko stóp procentowych. Kiedy RPP podniesie stopy procentowe to odsetki od tych papierów również wzrosną, gdyż zwykle zależą od wysokości stawki WIBOR 3M lub 6M (oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie pieniądze na 3 lub 6 miesięcy). A z kolei kiedy rosną stopy, to wraz z nimi pnie się do góry WIBOR. Im krótszy WIBOR, od którego zależy oprocentowanie papierów, tym szybciej reagują one na zmiany.
Papiery korporacyjne
Obligacje emitowane przez firmy oferują inwestorom dużo wyższe kupony niż papiery skarbowe, ale trzeba pamiętać, że wiąże się z nimi też wyższe ryzyko inwestycyjne. Kiedy emitent zbankrutuje, może ich po prostu nie wykupić, a więc strata z tego typu inwestycji w skrajnych przypadkach może sięgnąć nawet 100 proc. Dlatego lepiej lokować kapitał w dług przedsiębiorstw poprzez fundusze, które mają dobrze zdywersyfikowane portfele, oczywiście wciąż pamiętając o sporym ryzyku. To ryzyko jest szczególnie duże w przypadku funduszy inwestujących wyłącznie na polskim rynku obligacji firm, który jest bardzo płytki i wciąż słabo rozwinięty. Nieco bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór funduszu gotówkowego z niewielką domieszką papierów polskich firm albo funduszu zagranicznych papierów firm.
– Uważamy, że moment cyklu inwestycyjnego najbardziej sprzyjać będzie inwestycjom w akcje. Pomimo tego, że moment nie jest optymalny dla funduszy gotówkowych, to dla inwestorów, którzy nie tolerują ryzyka akcji, lepszą alternatywą od funduszy obligacyjnych są właśnie fundusze gotówkowe z krótkim duration portfela, mające w swoich portfelach również obligacje korporacyjne – mówi Piotr Minkina, ekspert z Union Investment TFI.