Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na przykładzie wykresu WIG prezentujemy trzy średnie kroczące: 15-, 50- i 200-sesyjną. Pierwsza, szybka, porusza się najbliżej kursu i jest często przecinana. Druga, wolniejsza, jest już wyraźnie oddalona od ceny i znacznie mniej wrażliwa na wahania niż 15-sesyjna. Trzecia średnia, najwolniejsza, jest najbardziej wygładzona i najrzadziej przecina się z kursem. Razem średnie tworzą tzw. tęczę, której kształt oraz położenie względem ceny pozwala określić nastroje panujące na rynku. Na wykresie zaznaczyliśmy też trzy długoterminowe sygnały utworzone przez przecięcie średnich z 50 i 200 sesji. Dwa z nich to złote krzyże (sygnały kupna), a jeden to krzyż śmierci (sygnał sprzedaży). Aktualnie wciąż obowiązuje wskazanie kupna (ostatni złoty krzyż pojawił się pod koniec marca). Niepokojąco jednak wygląda 50-sesyjna średnia, która przestała rosnąć i została od góry przebita przez kurs. Co gorsza, sforsowana została również średnia z 200 sesji, ale dzięki poniedziałkowej białej świecy (tzw. marubozu) zwiększyły się szanse na powrót WIG na ścieżkę wzrostu.
W poprzednich odcinkach „Profesjonalnego inwestora" pisaliśmy na temat wskaźników wykorzystywanych w analizie fundamentalnej. Przedstawiliśmy indykatory: ROE, EV/EBITDA, C/WK oraz C/Z. Teraz czas, by przyjrzeć się bliżej narzędziom wykorzystywanym w analizie technicznej. Zaczniemy od tych, które służą do gry z trendem, a później pokażemy te, które dobrze sprawdzają się przy ruchach horyzontalnych. Dziś zajmiemy się jednym z najpopularniejszych wskaźników – średnią kroczącą.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.
Zbiorcza informacja o wykorzystywanych produktach emerytalnych, zebranych kwotach, ich wpływie na wysokość emerytury i wskazówki co zrobić z wypłaconymi na koniec pieniędzmi – tego zdaniem uczestników XIX Forum Funduszy brakuje dziś oszczędzającym.