Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2016 00:29 Publikacja: 05.02.2016 09:00
Wykres pokazuje wyniki strategii zakładającej kupno akcji, których notowania na koniec roku osiągnęły przynajmniej roczne maksimum, i trzymanie ich w portfelu przez 12 miesięcy. Ostatnie pięć lat na GPW to czas, w którym WIG zaliczał trendy boczne, wzrostowe i spadkowe, więc jest to dobry poligon do testów. Okazuje się, że zwykłe kupowanie szczytów na tak niepewnym rynku było dobrym podejściem. Średnia roczna stopa zwrotu wynosi 4,2 proc., podczas gdy dla WIG jest to 0,8 proc. W dwóch przypadkach strategia pokonała rynek o ponad 20 pkt proc., w jednym wyraźnie przegrała o 19 pkt proc. (choć zarobiła) i w dwóch przegrała różnicą nie większą niż 9 pkt proc. Skumulowana pięcioletnia stopa zwrotu wynosi 9 proc., podczas gdy dla WIG jest to 2-proc. strata. Trafność strategii (odsetek spółek zyskujących) wyniosła średnio 55 proc.
Foto: GG Parkiet
Tydzień temu pisaliśmy w tym miejscu, że po dokonaniu analizy fundamentalnej spółek należy wyselekcjonować perspektywiczne firmy i zbudować z nich portfel o odpowiednim stopniu dywersyfikacji. Do całego procesu decyzyjnego należy jeszcze dołożyć przynajmniej jeden element, a mianowicie sposób wyboru momentu kupna akcji. Skupimy się dziś na dwóch przypadkach – wchodzeniu na rynek, gdy notowania wybijają nowe szczyty lub w sytuacji, gdy szukają dna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas