Kupować w dołku czy na szczycie? Oto jest pytanie

Przed tytułowym dylematem stają nierzadko zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Korzystając z historycznych statystyk dla polskiego rynku akcji i opinii analityków, próbujemy rozwiać wątpliwości.

Aktualizacja: 06.02.2016 00:29 Publikacja: 05.02.2016 09:00

Wykres pokazuje wyniki strategii zakładającej kupno akcji, których notowania na koniec roku osiągnęł

Wykres pokazuje wyniki strategii zakładającej kupno akcji, których notowania na koniec roku osiągnęły przynajmniej roczne maksimum, i trzymanie ich w portfelu przez 12 miesięcy. Ostatnie pięć lat na GPW to czas, w którym WIG zaliczał trendy boczne, wzrostowe i spadkowe, więc jest to dobry poligon do testów. Okazuje się, że zwykłe kupowanie szczytów na tak niepewnym rynku było dobrym podejściem. Średnia roczna stopa zwrotu wynosi 4,2 proc., podczas gdy dla WIG jest to 0,8 proc. W dwóch przypadkach strategia pokonała rynek o ponad 20 pkt proc., w jednym wyraźnie przegrała o 19 pkt proc. (choć zarobiła) i w dwóch przegrała różnicą nie większą niż 9 pkt proc. Skumulowana pięcioletnia stopa zwrotu wynosi 9 proc., podczas gdy dla WIG jest to 2-proc. strata. Trafność strategii (odsetek spółek zyskujących) wyniosła średnio 55 proc.

Foto: GG Parkiet

Tydzień temu pisaliśmy w tym miejscu, że po dokonaniu analizy fundamentalnej spółek należy wyselekcjonować perspektywiczne firmy i zbudować z nich portfel o odpowiednim stopniu dywersyfikacji. Do całego procesu decyzyjnego należy jeszcze dołożyć przynajmniej jeden element, a mianowicie sposób wyboru momentu kupna akcji. Skupimy się dziś na dwóch przypadkach – wchodzeniu na rynek, gdy notowania wybijają nowe szczyty lub w sytuacji, gdy szukają dna.

Długie trendy

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie