Słowo „innowacja" w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Często stosuje się je na wyrost – słyszymy o innowacyjnych żelkach, chusteczkach czy... parówkach. Na szczęście nie brak też firm i produktów, które w pełni zasługują na to miano. Działają w różnych branżach, ale mają kilka cech wspólnych – m.in. nowatorski pomysł oraz dużą determinację, by wprowadzić go na rynek. Dzięki temu rosną ich przewagi konkurencyjne, czego beneficjentami są nie tylko same firmy, ale również ich akcjonariusze.
Jak finansować nowe pomysły
Praktyka pokazuje, że inwestycje w nowatorskie spółki mogą być prawdziwą żyłą złota. Żeby nie być gołosłownym, stworzyliśmy autorski indeks „Parkietu", który grupuje spółki innowacyjne notowane na GPW (szczegóły w ramce). Okazuje się, że radzi sobie rewelacyjnie – bije na głowę nie tylko sektorowe wskaźniki krajowe, ale również indeksy zagraniczne.
Prezentacja tego indeksu i dyskusja na temat inwestycji w innowacyjne spółki odbędą się podczas jednego z paneli wtorkowego Forum Inwestycyjnego „Parkietu" i „Rzeczpospolitej". Udział w nim zapowiedzieli: Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity, Łukasz Piekarski z zarządu Vigo System, Andrzej Białkowski-Miler, prezes Biotech Management Consulting, oraz Rafał Dobrowolski, zarządzający funduszem Tar Heel Capital Globalnej Innowacji. Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat wycen młodych, innowacyjnych projektów z dziedziny medycyny czy biotechnologii. Z kolei spółki, które odniosły sukces, opowiedzą, co jest kluczowe w budowaniu innowacyjnego biznesu – pomysł, ludzie czy może wsparcie finansowe.
Teoretycznie na rynku jest obecnie dużo taniego pieniądza, ale banki nie zawsze łaskawym okiem patrzą na innowacyjne projekty, preferując bardziej tradycyjne – takie, gdzie wprawdzie stopa zwrotu z inwestycji jest niższa, ale niższe jest również ryzyko. Natomiast jest szereg podmiotów, które chętnie inwestują w innowacyjne firmy. Mogą one również liczyć na wsparcie państwa, m.in. Polskiego Funduszu Rozwoju czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przykładem projektów realizowanych przez tę ostatnią instytucję jest GameINN – program wsparcia dla twórców gier wideo. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, co zwiększa szansę na dalszą dynamiczną ekspansję tego sektora, który już teraz jest fenomenem polskiej gospodarki.
Przed Polską jeszcze długa droga
Liczba spółek innowacyjnych systematycznie rośnie, choć pod względem liczby patentów czy współpracy biznesu z nauką nasz kraj nadal odstaje od Zachodu. Jesienią do Sejmu trafić ma tzw. duża ustawa o innowacyjności w zakresie ulgi dla działalności B+R (badania i rozwój). Przewiduje zwiększenie wartości odliczenia oraz poszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych. Czy pomoże zwiększyć wydatki naszego kraju na B+R, które na razie wynoszą zaledwie 1 proc. PKB?