Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.08.2020 22:00 Publikacja: 21.08.2020 22:00
Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Czym są prawa człowieka?
Są to prawa, które przysługują każdej jednostce ludzkiej. Są to prawa niezbywalne, powszechne i przyrodzone. Prawa człowieka są to prawa niewzajemne, tzn. należą się one człowiekowi niezależnie od jakiejkolwiek jego aktywności w zakresie świadczeń. Miarodajną listą podstawowych praw człowieka jest lista z Międzynarodowej Karty Praw Człowieka, na którą składają się: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka wraz z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych. Już w latach 70. wyróżniono trzy generacje praw człowieka. Prawa człowieka I generacji zostały zdefiniowane i zapisane przez ONZ w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych. I generacja praw człowieka ma charakter fundamentalny i ich przestrzeganie nie podlega jakiejkolwiek swobodzie decyzyjnej po stronie państwa. Jedyną dopuszczalną forma ingerencji państwa w prawa I generacji jest konieczność ochrony praw i dóbr innych jednostek. W I generacji praw człowieka mamy bowiem takie prawa jak prawo do życia, prawo do wyrażenia opinii, prawo do wolności, w tym wolności osobistej, prawo do równości wobec prawa, jak również prawo do tajemnicy korespondencji, prawo do prywatności. Prawa II generacji to m.in. prawo do pracy, prawo do godziwego wynagrodzenia, prawo do tworzenia związków zawodowych, prawo do wypoczynku, prawo do ochrony zdrowia. Realizacja praw II generacji wymaga aktywności po stronie państwa w zakresie stworzenia określonych ram prawnych. Do III generacji praw człowieka zalicza się m.in. prawo do zdrowego środowiska naturalnego, prawo do ochrony danych osobowych. W kontekście praw człowieka ważne jest to, aby odróżniać „prawo" od słowa „wolność". Prawo odnosi się bowiem do uprawnień – prawo „do" – nadanych przez konkretne regulacje, natomiast „wolność" jest rozumiana jako wolność od czegoś w znaczeniu granic ingerencji najczęściej państwa w określone sfery funkcjonowania jednostki ludzkiej
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas