Pandemia przyspieszyła zmianę przyzwyczajeń Polaków. Dotyczy to również sposobu załatwiania spraw urzędowych. Coraz chętniej robimy to zdalnie, a wtedy przydaje się profil zaufany, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób, z czego 4 mln od 2020 r.
Profil zaufany można założyć na portalu ePUAP, ale trzeba się zarejestrować, wypełnić kwestionariusz, co zabiera czas. Poza tym usługi nie można aktywować online, jeżeli nie ma się e-dowodu i czytnika NFC. Zdecydowanie łatwiej to zrobić w banku, ponieważ tam już są wszystkie nasze dane i bank potrafi nas zidentyfikować. Wystarczy zalogować się do systemu bankowego, wybrać zakładkę e-urząd oraz opcję profil zaufany. Cała operacja trwa kilka minut. Profil zaufany jest ważny trzy lata, potem można go przedłużyć. Usługa jest bezpłatna. Mając profil, możemy wiele spraw załatwić bez wizyty w urzędzie, co w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia.
– Bank Millennium jako jeden z pierwszych udostępnił swoim klientom potwierdzanie tożsamości dla usług administracji publicznej. Wielu klientów skorzystało już z tej możliwości. W 2020 r., roku pandemii, zainteresowanie profilem zaufanym wzrosło o 135 proc. – mówi Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.
Urząd w komputerze
Ubiegłoroczne badanie Kantaru na zlecenie KIR i Związku Banków Polskich pokazało, że już co trzeci Polak korzystający z bankowości internetowej chciałby mieć dostęp do usług online po potwierdzeniu tożsamości za pośrednictwem serwisu bankowego. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie kontaktów w sprawach administracyjnych. Profil zaufany umożliwia dostęp do portali rządowych, takich jak PUE ZUS, CEIDG, Portal Podatkowy, do stron samorządów oraz do innych usług administracji znajdujących się na stronie obywatel.gov.pl. Załatwianie formalności na platformie ePUAP jest bezpieczne. Każde logowanie i operacja na koncie potwierdzane są hasłem SMS, a strony są szyfrowane standardem https. Przy korzystaniu z profilu zaufanego niezbędny jest login i hasło, które ustala się podczas jego zakładania.
– Dzięki weryfikacji przez profil zaufany klienci mogą z domu wnioskować o świadczenia rządowe typu 500+, autoryzować swoje zeznania podatkowe, wystąpić o różne dokumenty, ale też w wygodny sposób zrealizować opłaty. W miarę jak rządowy program cyfryzacji będzie postępował, banki będą aktywnie usprawniać procesy na styku z urzędami – zapewnia Aleksandra Buczkowska, dyrektor zarządzająca ds. produktów segmentów klienckich w mBanku.