Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.03.2021 12:45 Publikacja: 21.03.2021 12:45
Żeby uniknąć kolejek w czasie pandemii, wielu Polaków przestawiło się na załatwianie spraw urzędowych wyłącznie online. Do potwierdzania tożsamości potrzebny jest wtedy profil zaufany bądź mojeID.
Foto: Shutterstock
Pandemia przyspieszyła zmianę przyzwyczajeń Polaków. Dotyczy to również sposobu załatwiania spraw urzędowych. Coraz chętniej robimy to zdalnie, a wtedy przydaje się profil zaufany, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób, z czego 4 mln od 2020 r.
Profil zaufany można założyć na portalu ePUAP, ale trzeba się zarejestrować, wypełnić kwestionariusz, co zabiera czas. Poza tym usługi nie można aktywować online, jeżeli nie ma się e-dowodu i czytnika NFC. Zdecydowanie łatwiej to zrobić w banku, ponieważ tam już są wszystkie nasze dane i bank potrafi nas zidentyfikować. Wystarczy zalogować się do systemu bankowego, wybrać zakładkę e-urząd oraz opcję profil zaufany. Cała operacja trwa kilka minut. Profil zaufany jest ważny trzy lata, potem można go przedłużyć. Usługa jest bezpłatna. Mając profil, możemy wiele spraw załatwić bez wizyty w urzędzie, co w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas