Wizyta u lekarza zamówiona w banku? Tak, to możliwe

Dzięki profilowi zaufanemu założonemu w systemie bankowym można załatwić wiele spraw urzędowych. Jeszcze wygodniejsze może okazać się mojeID, ale na razie trafiło do oferty tylko kilku instytucji.

Publikacja: 21.03.2021 12:45

Żeby uniknąć kolejek w czasie pandemii, wielu Polaków przestawiło się na załatwianie spraw urzędowyc

Żeby uniknąć kolejek w czasie pandemii, wielu Polaków przestawiło się na załatwianie spraw urzędowych wyłącznie online. Do potwierdzania tożsamości potrzebny jest wtedy profil zaufany bądź mojeID.

Foto: Shutterstock

Pandemia przyspieszyła zmianę przyzwyczajeń Polaków. Dotyczy to również sposobu załatwiania spraw urzędowych. Coraz chętniej robimy to zdalnie, a wtedy przydaje się profil zaufany, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że z profilu zaufanego korzysta już ponad 9 mln osób, z czego 4 mln od 2020 r.

Profil zaufany można założyć na portalu ePUAP, ale trzeba się zarejestrować, wypełnić kwestionariusz, co zabiera czas. Poza tym usługi nie można aktywować online, jeżeli nie ma się e-dowodu i czytnika NFC. Zdecydowanie łatwiej to zrobić w banku, ponieważ tam już są wszystkie nasze dane i bank potrafi nas zidentyfikować. Wystarczy zalogować się do systemu bankowego, wybrać zakładkę e-urząd oraz opcję profil zaufany. Cała operacja trwa kilka minut. Profil zaufany jest ważny trzy lata, potem można go przedłużyć. Usługa jest bezpłatna. Mając profil, możemy wiele spraw załatwić bez wizyty w urzędzie, co w czasie pandemii nabiera szczególnego znaczenia.

Pozostało 88% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Kacper Nosarzewski, 4CF: W poszukiwaniu czarnych łabędzi
Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt