Seria limuzyn XJ debiutowała w 1968 roku i przez kolejne 40 lat samochody te były topowymi modelami Jaguara, konkurującymi m.in. z BMW Serii 7 i Mercedesami Klasy S. Wytwarzano je do 2019 roku, powstało osiem generacji. Na razie nie ma następcy, choć właściciele marki należącej obecnie do indyjskiego koncernu motoryzacyjnego Tata Motors nie wykluczają, że takowy się pojawi.

Od początku Jaguary XJ były luksusowymi limuzynami, szalenie eleganckimi, o pięknej i smukłej linii nadwozia, z długą maską i pokrywą bagażnika. Woziły przedstawicieli elity i filmowe gwiazdy. O pierwszej generacji współzałożyciel marki sir William Lyons, zwany „Panem Jaguarem", powiedział, że to najlepszy dotychczasowy model tej firmy. Pod maską wersji XJ6 pracowały najpierw sześciocylindrowe motory 2.8 (180 KM) oraz 4.2 (245 KM), ale cztery lata po premierze wprowadzono odmianę XJ12, z silnikiem dwunastocylindrowym, w którym z pojemności 5343 cm sześć uzyskano moc 309 KM.

Silnik pracuje aksamitnie, skrzynia zmienia biegi gładko. Jazda tym XJ12 L to niezwykła przyjemność.

Silnik pracuje aksamitnie, skrzynia zmienia biegi gładko. Jazda tym XJ12 L to niezwykła przyjemność. Czerwony lakier świetnie komponuje się z beżowym wnętrzem. Elegancka pasażerka doceni schowek z lusterkiem.

Giełda Klasyków

W ofercie modelu były zawsze czterodrzwiowe sedany, z wyjątkiem XJ II, który wprowadzono w 1973 roku i był też dostępny w wersji hardtop coupé. Zależnie od silnika oznaczano je XJ6 C i XJ12 C.

Giełda Klasyków

Dziś jednak skupiamy się na limuzynie i to przez duże L. Jaguar XJ L był kolejną nowością, z powiększonym o 10 cm rozstawem osi. Początkowo Seria II była oferowana z dwoma rozstawami osi, ale po roku Jaguar ogłosił wycofanie wersji ze standardowym rozstawem osi (zostawił go tylko w wersjach coupé) i wszystkie kolejne limuzyny miały dodatkowe 10 cm. W stosunku do pierwszej generacji wóz wyposażono w podniesione przednie zderzaki, aby spełnić amerykańskie przepisy bezpieczeństwa zderzeniowego. Dopracowano także wnętrze. W sumie wyprodukowano nieco ponad 91 tys. egzemplarzy Serii II, z czego tylko około 14 tys. było wyposażonych w silnik V12.

Jeden z nich to Jaguar XJ12 L z 1977 roku, z najmocniejszym benzynowym silnikiem 5.3 o mocy 289 KM. Napęd przekazuje automatyczna skrzynia biegów. Samochód pochodzi ze Szwajcarii, zawsze był w rękach jednego właściciela, zawsze i regularnie serwisowany w jednym serwisie w Zurychu. W 1999 roku został odstawiony do suchego garażu i nie był eksploatowany. Stąd skromny jak na ten wiek przebieg 191 000 km.

Giełda Klasyków

Do Polski trafił w roku 2021 i przeszedł obszerne prace serwisowe. Teraz właściciel wycenia go na 149 000 zł.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ