Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.11.2020 15:13 Publikacja: 13.11.2020 15:13
4 zdjęcia
ZobaczFoto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Chevrolet, należący do koncernu General Motors, jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie. Założyli ją w 1911 roku Louis Chevrolet oraz William C. Durant. Ten drugi wymyślił charakterystyczne logo marki, tzw. muszkę, a zainspirował go ponoć wzór z tapety w pewnym francuskim pokoju hotelowym. O tym już kiedyś pisałem, ale nie wspominałem dotąd o silnych związkach Chevroleta z Polską.
Sięgają one lat 20. XX wieku. Pierwsze samochody trafiły nad Wisłę wraz z Błękitną Armią Hallera, część została sprzedana cywilom i zyskały świetną opinię. Rynek szybko zareagował. Już w 1924 roku spółka General Motors Export sprowadziła do Polski pierwsze auta osobowe i użytkowe, błyskawicznie osiągając sukces. Trzy lata później Chevrolet był drugą najpopularniejszą w Polsce marką, roczna sprzedaż przekroczyła 1200 egzemplarzy. Wkrótce w warszawskiej firmie Elibor Ł. J. Borkowski rozpoczęto produkcję karoserii Chevroletów, potem montaż podwozi. Były to auta osobowe, ciężarowe, autobusy. Potem produkcja ruszyła w zakładach Lilpopa. Wielkie plany przekreśliła wojna. Ale i podczas walk Chevrolet zapisał się w historii. Właśnie na podwoziu ciężarowego modelu 157 zbudowany został słynny pancerny „Kubuś" służący podczas powstania warszawskiego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas