Marka Volvo od początku słynęła z bardzo solidnych samochodów, idealnych na wymagające szwedzkie drogi. Z czasem jej renomę podniosły innowacje związane z bezpieczeństwem. Te cechy uosabia model 240 – prosty, mocny, odporny, wygodny. Podbił serca kierowców i pasażerów, przez dziesiątki lat te kanciaste auta można było spotkać na drogach całego świata. Był produkowany do połowy 1993 r. Z taśm fabrycznych zjechało ponad 2,8 mln egzemplarzy. To rekordzista wśród wszystkich modeli Volvo.
Samochód został sprowadzony ze Szwecji w 2017 r., napędza go 100-konny silnik benzynowy.
Model 240 został zbudowany na bazie serii 140, jednak wiele elementów dopracowano i zmieniono. Innowacje dotyczyły głównie przodu, zainspirowanego w dużej mierze eksperymentalnym, bezpiecznym samochodem Volvo VESC, zaprezentowanym dwa lata wcześniej. W serii 240 najbardziej wyróżniały się obszerne zderzaki, wóz był dłuższy od poprzednika aż o 13 cm. W przednim zawieszeniu wykorzystano kolumny MacPhersona, a pod maskę trafił słynny silnik B21 osiągający moc 97 KM w wersji z gaźnikiem oraz 123 KM w wersji z wtryskiem paliwa. Nazywano go Red Block, ponieważ blok silnika był malowany na czerwono. Ten motor należy do najtrwalszych jednostek napędowych, jakie kiedykolwiek zastosowano w samochodach osobowych.
Volvo 240 to najpopularniejszy model marki, powstało niemal 3 mln egzemplarzy. Był dostępny w różnych wersjach, najbardziej kultowe jest praktyczne kombi.
Oferta marki obejmowała przede wszystkim odmiany dwu-, cztero- i pięciodrzwiowe. Były również dostępne: luksusowa wersja coupe 262C, zbudowana przez włoską firmę Bertone oraz modele 264TE i 245T, wydłużone o 70 cm. Ten pierwszy był limuzyną, drugi powiększonym kombi. Z czasem do gamy dołączyła lepiej wyposażona seria 260, przybywało jednostek napędowych. Na przykład 240 D6 z 1979 r. był pierwszym w historii samochodem osobowym z sześciocylindrowym silnikiem wysokoprężnym, a model 245 Turbo pierwszym kombi seryjnej produkcji wyposażonym w silnik benzynowy z turbo.