W 2019 roku na krajowym rynku sprzedano więcej sztuki współczesnej niż dawnej. W 2020 roku sztuka dawna wyszła na prowadzenie. 51,6 proc. obrotów generuje sprzedaż dawnej sztuki. 32 transakcje powyżej miliona dotyczyły sztuki dawnej. W handlu sztuką współczesną odnotowano 14 transakcji powyżej miliona.
W rankingu 20 najdrożej sprzedanych obrazów znalazło się sześć obrazów Jacka Malczewskiego i „tylko" cztery obrazy współczesnego klasyka Wojciecha Fangora. W najnowszym raporcie specjalne analizy poświęcono wysokiej rynkowej pozycji mistrzów dawnego malarstwa, Jacka Malczewskiego i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W rozdziale o sztuce współczesnej jest analiza poświęcona pozycji na rynku sztuki malarstwa Henryka Stażewskiego.
Jacka Malczewskiego uhonorowano okładką. Widnieje na okładce dzieło Malczewskiego „Artysta i Chimera" rekordowo sprzedane przez dom aukcyjny Agra-Art, który odniósł w minionym roku wiele sukcesów. W raporcie zamieszczono ciekawy wywiad z Konradem Szukalskim, współwłaścicielem Domu Aukcyjnego Agra-Art.
Nowością w raporcie jest rozdział „Polski rynek aukcyjny na tle rynku światowego". Jest tam ranking przedstawiający międzynarodowe domy aukcyjne o najwyższych rocznych obrotach. Okazuje się, że Desa Unicum jest na bardzo dobrym 13. miejscu w skali świata. Pierwsza jest legendarna firma Sotheby's.
Handlujemy przede wszystkim lub wyłącznie pracami polskich artystów. Pochodzą one głównie z importu! To dzieła polskich artystów emigrantów lub takie, które udało nam się wyeksportować w minionym stuleciu, zwłaszcza w okresie Polski Ludowej.
Raport zawiera napisaną przeze mnie analizę „Polonika wracają do kraju. Są za tanie dla obcokrajowców". Twierdzę, że polskie dzieła są za tanie dla kolekcjonerów lub inwestorów na świecie. Dlatego nie są przez nich kupowane. Czy mam rację? Czekam na polemiki. Polonika przywożone są do kraju przez zawodowych pośredników lub domy aukcyjne i sprzedawane na krajowych aukcjach nierzadko z wysokim zyskiem.