Często się zdarza, że sportowe auta wywodzą się z bardzo niepozornych samochodów rodzinnych. Tak też jest w przypadku Fiata Ghia 1500 GT, zadziornego coupé, które debiutowało w 1962 roku. Bazowało ono na skróconym i ulepszonym podwoziu Fiata 1500 C. Ten dość banalnej urody model miał premierę rok wcześniej, był oferowany jako sedan, kombi i kabriolet. Sprzedawano go w wersjach 1300 i 1500, różniących się silnikami o pojemności odpowiednio 1295 cm lub 1481 cm. Były to zresztą motory niezłe, bowiem skonstruował je Aurelio Lampredi, pracujący wcześniej dla Ferrari. Ciekawostką jest fakt, że płyta podłogowa Fiata 1500 była też wykorzystana w późniejszym Fiacie 125, a jeszcze więcej podzespołów, w tym cały układ napędowy i jezdny, w jego uproszczonej wersji licencyjnej, czyli Polskim Fiacie 125p.
Po renowacji wnętrze włoskiego klasyka prezentuje się kapitalnie.
O ile podstawowy model 1500, zgodnie z ówczesną modą, miał tzw. pontonowy wygląd nadwozia, o tyle bazujący na nim Fiat Ghia 1500 GT wizualnie poszedł w zupełnie inną stronę. To niewielkie, eleganckie coupé o unikalnym, finezyjnym stylu, ze świetną aerodynamiką i niewielką masą, wynoszącą tylko 950 kg. Dzięki temu samochód potrafił rozpędzić się do 180 km/h. Znakomicie wpisał się w oczekiwania kierowców. Wóz jest dziełem legendarnej, turyńskiej firmy karoseryjnej Ghia, jednej z najsłynniejszych włoskich firm projektujących nadwozia samochodów. Została założona w 1915 roku przez Giacinto Ghia. Specjalizowała się w projektach dla marek: Alfa Romeo, Fiat i Lancia, po wojnie częściej dla: Chryslera, Ferrari i Volkswagena. Najsłynniejszym przykładem jest VW Karmann Ghia. Firma zawsze projektowała nadwozia w krótkich seriach. To nadawało im prestiż. Tak też było z naszym dzisiejszym bohaterem. Do 1966 roku zbudowano tylko 846 egzemplarzy, do dziś przetrwała może setka.
Zadbano o detale i nową tapicerkę.
Przeglądając rynkowe oferty, natknąłem się na trzy wspaniałe egzemplarze. Wszystkie z polskiej firmy BB OldTimer Garage z Bielska-Białej, która specjalizuje się w renowacji tego właśnie modelu. Wszystkie to Fiaty Ghia 1500 GT z 1967 roku. Mają benzynowe silniki o pojemności 1481 cm, ale różnych mocach: 67 i 83 KM. Skrzynie biegów są oczywiście manualne. Samochody zostały gruntownie odnowione. Przeprowadzono pełną renowację blacharską i położono nowe lakiery, wykonano też renowację silników. Także zawieszenia zostały kompleksowo odnowione. Co trzeba, wypolerowano, wyczyszczono lub wymieniono, położono nowe chromy. Tapicerki wnętrz są nowe, z najwyższej jakości skóry naturalnej. Efekt całości prac piorunujący. Podobnie jak ceny wynoszące odpowiednio 79 000, 87 000 i 94 000... euro.