Właściciel Żabki na drodze do IPO

Fundusz private equity CVC Capital Partners, będący właścicielem m.in. sieci Żabka, chce pozyskać około 1,25 mld euro ze sprzedaży akcji.

Publikacja: 16.04.2024 06:00

Właściciel Żabki na drodze do IPO

Foto: Adobe Stock

CVC Capital Partners, właściciel m.in. polskiej sieci sklepów Żabka, ogłosił zamiar przeprowadzenia sprzedaży akcji i debiutu na giełdzie w Amsterdamie. Część oferty będą stanowić nowo wyemitowane papiery.

O zamiarze przeprowadzenia oferty publicznej przez CVC Capital Partners w niedzielę poinformowała agencja Bloomberg. Podano wówczas nieoficjalnie, że właściciel Żabki w ramach oferty publicznej miałby pozyskać między 1 mld a 1,5 mld euro.

15 mld euro

może sięgać wycena CVC Capital Partners, właciciela m.in. sieci sklepów Żabka

W poniedziałek fundusz oficjalnie ogłosił decyzję o wejściu na giełdę. Jak podano, ze sprzedaży nowych akcji CVC chce pozyskać około 250 mln euro, z kolei łączna wartość oferty może sięgnąć co najmniej 1,25 mld euro. Według Bloomberga CVC mógłby zaoferować od 10 do 15 proc. swoich akcji, co oznaczałoby wycenę spółki na poziomie 13–15 mld euro. Debiut CVC Capital Partners ma nastąpić w najbliższych tygodniach, z zastrzeżeniem warunków rynkowych.

Rob Lucas, dyrektor generalny CVC, zapewnił, że ani on, ani żaden z partnerów CVC nie sprzeda swoich akcji w ramach tej transakcji.

Czytaj więcej

Konsument pozostaje silny, ale kursy spółek tego nie oddają

CVC zarządza aktywami o wartości około 186 mld euro, w tym szwajcarskim producencie zegarków Breitling oraz Lipton Teas and Infusions. W Polsce CVC jest właścicielem sieci Żabka. O planach debiutu firmy mówiło się już od kilku lat, zwłaszcza w 2022 r., ale za wstrzymaniem się z decyzją przemawiało niepewne otoczenie. W grę wchodziło też wejście na giełdę nie tyle CVC, ile sprzedaż przez rynek publiczny samej Żabki. Mowa była o debiucie sieci sklepów na krajowym rynku.

Na europejskim rynku panuje marazm, jeśli chodzi o IPO. Z danych PWC wynika, że wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w 2023 r. wyniosła 10,2 mld euro – to spadek o 35 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem (15,6 mld euro) oraz o 86 proc. w porównaniu z 2021 r. (75 mld euro). Z drugiej strony – pomimo utrzymujących się niepewności geopolitycznych oraz makroekonomicznych, związanych m.in. z kondycją systemu bankowego w USA, walką z inflacją czy wzrostem napięć geopolitycznych – główne europejskie i amerykańskie rynki zakończyły miniony rok dwucyfrowym wzrostem kluczowych indeksów. W grudniu zeszłego roku doszło do pierwszego IPO od ponad dwóch lat na rynku głównym GPW – na parkiecie zadebiutowała spółka Murapol.

Bloomberg zauważa, że ewentualne wejście CVC na giełdę mogłoby zachęcić do podobnych ruchów także inne podmioty zarządzające aktywami prywatnymi. Obecnie w Europie notowane są firmy private equity takie jak Bridgepoint, Partners Group i EQT Partners.

Handel i konsumpcja
Kolejne biuro maklerskie podniosło wyceny dla CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Forte z nową rekomendacją i wyższą wyceną
Handel i konsumpcja
Kolejna spółka wyjdzie z giełdy. Będzie wezwanie
Handel i konsumpcja
Trigon DM wyżej ceni Dadelo
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Handel i konsumpcja
Choć szara strefa się kurczy, to rośnie nielegalna sprzedaż alkoholu
Handel i konsumpcja
1000 osób do zwolnienia w Eurocashu