Kurs CCC w górę na fali dobrych wiadomości

Wzrost zysków w trzecim kwartale, dobry początek czwarego i zapowiedź końca wyprzedaży w Modivo sprawiły, że inwestorzy przychylniej spojrzeli na akcje spółki Dariusza Miłka.

Publikacja: 30.11.2023 21:00

Kurs CCC w górę na fali dobrych wiadomości

Foto: AdobeStock

Nawet 55 zł płacono w czwartek za akcję CCC. Inwestorzy spragnieni dobrych informacji ze spółki kierowanej przez Dariusza Miłka zareagowali silnym wzrostem notowań na ostateczne wyniki polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej za trzeci kwartał i dziewięć miesięcy roku obrotowego 2023–2024. Były one lepsze niż rok wcześniej.

Zyski w górę

W trzecim kwartale br. grupa miała 2,43 mld zł przychodów (wzrost o 0,4 proc. rok do roku). Mimo niewielkiego wzrostu skali biznesu, za sprawą oszczędności i braku odpisów, wyniki grupy się poprawiły. Miała ona 1,17 mld zł zysku brutto na sprzedaży (marża brutto 48,3 proc.) w porównaniu z 1,16 mld zł (47,9 proc.), 76,2 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 217 proc.), 17 mln zł straty netto (75,3 mln zł rok wcześniej) oraz 5,1 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom spółki dominującej (65 mln zł straty rok wcześniej). Wynik EBITDA to 229,5 mln zł (173 mln zł w III kw. 2022 r.). CCC podało też, że IV kwartał zaczęło od 10-proc. wzrostu przychodów.

Czytaj więcej

CCC kupiło czas

Analitycy pozytywnie oceniają lepsze wyniki. Zwracają jednak uwagę ciągle na sprawy, nad którymi zarząd firmy jeszcze musi popracować, oraz na fakt, że w listopadzie firma skorygowała w dół założenia co do tegorocznych wyników.

– W marce CCC można mieć wrażenie, że początek kwartału był dość udany, czemu sprzyjała zmiana pogody i przesunięcie popytu z II kw., a także koszty utrzymywane pod kontrolą – wymienia Sylwia Jaśkiewicz, szefowa działu analiz w DM BOŚ. – Nadal niedomaga Grupa Modivo, gdzie EBITDA spadła zarówno kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Jednak jako przyczynę spółka podaje zbyt duże zapasy, które mają przestać ciążyć wynikom w kolejnym roku – dodaje specjalistka.

– Zarząd CCC już na początku listopada, prezentując dane wstępne, zrewidował założenia na rok 2023–2024, podając, że grupa może wypracować EBITDA powyżej 800 mln zł – przypomina Łukasz Wachełko, wicedyrektor działu analiz w Wood&Company.

Jeszcze zapasy i dług

Przed korektą założenia zarządu CCC mówiły o 1–1,1 mld zł EBITDA. Analitycy uważali, że to nierealny cel. Po trzech kwartałach wynik ten to 542 mln zł. – Rynek zareagował wtedy pozytywnie na wiadomości ze spółki. Według mnie za dobrą monetę przyjęto raczej poprawę wyników głównych szyldów grupy niż urealnienie założeń. Pod tym względem sprawozdanie nie wnosi wiele nowego. Podano w nim, że do końca roku Modivo chce zakończyć optymalizację zapasów. To sprawa bardzo istotna dla internetowej spółki – zwraca uwagę Wachełko. – Ważne będzie, w jaki sposób się to odbędzie (do tej pory widzieliśmy, że zapasy trafiały w znaczącym stopniu do Half Price, obniżając marżę brutto na sprzedaży tej sieci) oraz jaka będzie jakość towarów platformy po wszystkim. Sprawą, która nadal może ciążyć kursowi, jest refinansowanie długu. Spodziewałem się go wstępnie latem zgodnie z zapowiedziami spółki, a dziś za oknami mamy już śnieg – dodaje analityk.

CCC kilka dni temu porozumiało się z japońską grupą SoftBank co do terminu zamiany obligacji Modivo na akcje tej firmy. Termin przesunięto na 2026 r. Grupa nadal szuka oszczędności. Na sprzedaż wystawiono jeden z magazynów (K1) w Zielonej Górze wart ponad 60 mln zl.

Handel i konsumpcja
Pepco traci po informacji o utracie środków w wyniku phishingu
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Handel i konsumpcja
Wojna cenowa Biedronki z Lidlem uderza w rynek
Handel i konsumpcja
Pepco zaatakowane przez hakerów. Wielomilionowe straty
Handel i konsumpcja
Oponeo: wyższa cena przekona inwestorów?
Handel i konsumpcja
Wyższa cena wezwaniu na Oponeo.pl
Handel i konsumpcja
Allegro balansuje na linii średniej dwustusesyjnej. Trend wzrostowy wciąż skromny