Answear.com schładza nastroje przed emisją

Modowa platforma e-commerce rośnie wolniej niż przez ostatnie lata – sygnalizuje zarząd.

Publikacja: 27.09.2023 21:00

Answear.com schładza nastroje przed emisją

Foto: materiały prasowe

Szykująca się do emisji nowych akcji, powiększająca od dekady co roku sprzedaż online o średnio 50 proc. platforma e-commerce Answear.com, obserwuje od czerwca spowolnienie. Pisaliśmy o tym na łamach „Parkietu”, przywołując komentarz Krzysztofa Bajołka, prezesa i głównego akcjonariusza krakowskiej firmy. W środę zarówno on, jak i odpowiedzialny za finanse Answear.com Jacek Dziaduś potwierdzili, że tendencja ta się utrzymuje. Powrotu do wyższej dynamiki Bajołek spodziewa się w „kolejnych kwartałach”.

Kwartał pod presją

– W czerwcu widzieliśmy symptomy ochłodzenia popytu, mimo że rozpoczęliśmy sprzedaż na rynkach, na których wystartowały sklepy PRM (czyli sklepy z droższymi towarami, w segmencie high-end fashion i street wear – red.) – mówił Dziaduś, omawiając sprawozdanie i wyniki platformy specjalizującej się w handlu odzieżą, obuwiem i produktami dla domu za pierwsze półrocze i drugi kwartał.

Pierwszych sześć miesięcy 2023 r. przyniosło Answear.com wzrost sprzedaży online o 51 proc., a przychodów o 48 proc., do 556 mln zł. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację urósł o 55 proc., do 31 mln zł, a zysk netto spółki prawie o 300 proc., z bardzo niskiego pułapu 4 mln zł do 15 mln zł.

Jak wynika z wypowiedzi zarządu, o taki wzrost może być trudno w trzecim kwartale. – W lipcu, sierpniu, wrześniu widzimy, że w porównaniu z ub.r. mamy bardzo wysoką bazę. Zanotowaliśmy wtedy udany powrót na rynek ukraiński. Dziś otoczenie makro jest nieco mniej sprzyjające, a klient dokonuje wyborów ostrożniej. Dynamika w kolejnych kwartałach będzie pod presją tych czynników – powiedział Dziaduś.

– Potwierdzamy, że koniunktura słabnie. Dodatkowo Omnibus (dyrektywa unijna do walki z nieuczciwymi promocjami w sklepach – red.) i ciepły wrzesień to nie są warunki do robienia biznesu. Zakładamy, że to czynniki krótkotrwałe. Myślę, że w kolejnych kwartałach wrócimy do wyższych dynamik wzrostu – dodał Bajołek.

W samym drugim kwartale Answear.com miało 285 mln zł przychodu, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zysk operacyjny spadł o 6 proc., do 12,3 mln zł. Zysk netto powiększył się o 58 proc., do 11,4 mln zł.

Czytaj więcej

Założyciel Answear.com może zwiększyć zaangażowanie

Nowy rynek w tym roku

Zarządzający Answear.com nie sprecyzowali, jak znaczącego spowolnienia w wynikach spółki należy się spodziewać. Pytani byli m.in. o to, czy w drugim półroczu mogą one urosnąć o więcej niż 30 proc.

Bajołek zdradził natomiast, że jeszcze w tym roku firma może wejść na nowy dla niej rynek. – Do końca roku może pojawić się jeszcze jeden rynek, może nie z dużym zaangażowaniem, ale jest to niewykluczone – powiedział prezes. Nie uściślił, czy może być to rynek Europy Zachodniej, gdzie firma też zamierza rozwijać brand PRM.

Na koniec czerwca Answear.com prowadził sklepy na 11 rynkach regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod swoją marką i – od 1 czerwca – także pod przejętym szyldem PRM. Z używania drugiej kupionej marki – SneakerStudio – jako szyldu sklepu zrezygnowano. Postawiono na szybką integrację PRM z systemami Answear.com, w związku z czym sklepy wyłączono, a następnie zaczęto je stopniowo włączać. W czerwcu wystartowały cztery. Według Dziadusia obecnie działa dziewięć witryn PRM, a do końca roku uruchamiane będą kolejne. Krzysztof Bajołek uważa, że kupiony biznes w tym roku jeszcze nie będzie generować zysku.

Uwagę inwestorów zwróciły wydatki marketingowe Answear.com. Bajołek tłumaczył, że zauważono możliwość szybkiego zwiększenia sprzedaży i postanowiono zwiększyć nakłady ją stymulujące. Zapowiedział, że ich udział w przychodach będzie stabilny, na poziomie 13–14 proc.

Answear.com planuje emisję 1 mln nowych akcji, aby wesprzeć rozwój sklepów PRM. Analitycy spodziewają się, że jej wartość wyniesie ponad 30 mln zł. Zarządzający przekonywali w środę, że na tle konkurencji spółka jest niedowartościowana. Nie zdradzili jednak, jaka może być cena emisyjna walorów.

W środę kurs Answear.com spadał o kilka procent, do około 30 zł.

Handel i konsumpcja
Przychody Inter Carsu na hamulcu
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Handel i konsumpcja
Eurotel chce rozwijać współpracę z Apple’em
Handel i konsumpcja
Kernel jeszcze poczeka na decyzję ws. delistingu
Handel i konsumpcja
Kurs CCC w górę na fali dobrych wiadomości
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Handel i konsumpcja
KNF zwleka z decyzją ws. delistingu Kernela
Handel i konsumpcja
Dwa kłopoty Answear: towary i granica