Maj to dobry miesiąc dla części giełdowych firm. Nie tylko dla VRG

Telefony i komputery, biżuteria i rowery – to najpopularniejsze prezenty rzeczowe dla dzieci idących do pierwszej komunii. Dlatego maj to dobry miesiąc dla części giełdowych firm. O istotną poprawę rezultatów sprzed roku może być jednak trudno.

Publikacja: 08.05.2023 21:00

Maj to dobry miesiąc dla części giełdowych firm. Nie tylko dla VRG

Foto: Adobe Stock

Maj i cały drugi kwartał roku to ze względu na sezon zakupów na takie okazje jak pierwsza komunia święta, Dzień Matki, zaręczyny i w końcu Dzień Dziecka to dla części spółek z GPW ważny miesiąc.

Efekt wysokiej bazy

Do tego grona należy Grupa VRG, właściciel sieci sklepów z odzieżą Vistula, Wólczanka, Deni Cler i jubilerskich W.Kruk. Na razie kwietniowe wyniki tej grupy pokazują, że o wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. może być trudno.

Mimo inflacji skonsolidowane przychody spółki wyniosły w ub. miesiącu 108,2 mln zł, o 0,6 proc. mniej niż rok temu, a marża brutto na sprzedaży obniżyła się o 0,5 pkt proc. do 56,2 proc. Spadkową tendencję widać w segmencie marek odzieżowych: w kwietniu ich przychody były niższe o 6,4 proc. (wyniosły 57,6 mln zł), a w samych sklepach mniejsze o 8,6 proc. niż rok temu.

Wzrost o 6,6 proc. widać w obrotach salonów z biżuterią i zegarkami W.Kruk (cały segment poprawił sprzedaż o 7 proc. rok do roku).

– Znaczący wpływ na spadek sprzedaży rok do roku miał efekt wysokiej bazy – mówi „Parkietowi” Janusz Płocica. – Rok temu w kwietniu obserwowaliśmy zwiększony ruch w sieci stacjonarnej i wzrost popytu na produkty, co wiązało się z masowym powrotem do biur i organizowaniem imprez okolicznościowych po pandemii. Dodatkowo na silny wzrost sprzedaży odzieży w Polsce znaczenie miał efekt migracji po agresji Rosji na Ukrainę – wylicza.

Faktycznie, rok temu, po otwarciu wszystkich sklepów i wybuchu wojny, grupa odrabiała straty i notowała gigantyczny wzrost przychodów. Urosły one o ponad 206 proc. rok do roku.

– Obecnie na rynku zauważalne jest również ochłodzenie nastrojów konsumenckich, co wpływa na spadek popytu – przyznaje jednak Janusz Płocica.

To zapewne mniejsza chęć do konsumpcji powoduje, że przychody nie rosną, choć sklepy VRG także podnoszą już ceny. – Ceny idą w górę stopniowo, a ich wzrost jest już około 10-procentowy – podaje Janusz Płocica.

Wrażliwi ubożsi

O tym, czy podobne tendencje w kwietniowej sprzedaży zobaczymy w innych polskich sklepach giełdowych firm z indeksu WIG-odzież, przekonamy się w najbliższych dniach (dane podadzą m.in. Esotiq & Henderson czy Solar Company).

– Kwiecień i początek maja przyniosły nam dwucyfrowy wzrosty dynamiki w sklepach porównywalnych w Polsce – mówi nam Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

– Na ten moment nastroje konsumenckie pozostają dobre, pomimo wciąż utrzymującego się wysokiego poziomu inflacji – dodaje. Prezes VRG uważa kwiecień co do zasady za udany. Zwraca uwagę, że był to w tym roku miesiąc o najwyższej miesięcznej sprzedaży. Podkreśla rosnące wyniki W.Kruka i oczekuje wysokiego popytu na wyroby jubilerskie w całym kwartale.

Ma to związek z planowanymi ślubami (teraz trwa sezon na obrączki), Dniem Matki, ale i właśnie komuniami. Według badania Danae zrealizowanego na zlecenie firmy Provident, 13 proc. komunijnych gości kupi dziecku w prezencie biżuterię lub zegarek. Sami rodzice, poza gotówką, wybierają na prezent: telefon, komputer, rower lub dewocjonalia (także dostępne w sklepach z biżuterią).

Z zainteresowania rowerami powinno cieszyć się giełdowe Dadelo.

Handel i konsumpcja
Trigon DM wyżej ceni Dadelo
Handel i konsumpcja
Choć szara strefa się kurczy, to rośnie nielegalna sprzedaż alkoholu
Handel i konsumpcja
1000 osób do zwolnienia w Eurocashu
Handel i konsumpcja
Sklepy ostro walczą na ceny, a te będą znowu szybciej rosnąć
Handel i konsumpcja
Eurocash wyraźnie słabnie po wynikach
Handel i konsumpcja
Wittchen zarobił mniej, ale dywidenda w górę