Notowania Allegro w czwartek mocno zyskiwały przy najwyższym (ponad 100 mln zł) na rynku obrocie. Po południu za akcję spółki trzeba było zapłacić ponad 23 zł (wzrost o 5 proc.). Do ceny z IPO notowaniom brakuje jeszcze jednak 87 proc. Średnia cena docelowa z najnowszych rekomendacji dla Allegro implikuje dwucyfrową przestrzeń do zwyżki.

Perspektywy dla biznesu

– Jeśli chodzi o wycenę Allegro na GPW, to jest ona obecnie niska. W dużej mierze ma na nią wpływ obserwowana mocna korekta notowań spółek technologicznych i e-commerce na zagranicznych giełdach – uważa Tomasz Sokołowski, analityk BM Santander. Dodaje, że dużo się mówi o wzroście konkurencji na polskim rynku e-commerce, ale w rzeczywistości ma on stosunkowo niewielki wpływ na stan biznesu Allegro. – Można zaryzykować tezę, że będąc przygotowanym na ewentualne zaostrzenie konkurencji, Allegro stara się być jeszcze lepsze i podnosi tempo inwestycji w rozwój polskiego e-commerce – podkreśla ekspert.

Wyniki Allegro za I kwartał były zgodne z oczekiwaniami, na niektórych poziomach nawet nieco lepsze. Spółka obniżyła prognozy na 2022 r., ale nadal spodziewa się solidnej poprawy: wzrostu przychodów o 25–30 proc., a skorygowanej EBITDA o 10–15 proc.

– Rzecz w tym, że w dzisiejszym środowisku rosnących kosztów logistyki i biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję, na pierwszy rzut oka nowe prognozy wyglądają wciąż trochę zbyt optymistycznie – zwraca uwagę Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku.

GG Parkiet

Dlaczego w czwartek notowania Allegro mocno zyskiwały pomimo korekty prognoz?

– To efekt komentarza zarządu dotyczącego spodziewanego odbicia tempa wzrostu GMV (wartość sprzedaży brutto – red.) w kolejnych miesiącach, braku wyraźnego wpływu otoczenia konkurencyjnego, szczególnie Amazona, a także Shopee po niedawnym mocnym marketingowo-wizerunkowym wejściu – komentuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

Przypomina też, że Allegro jako marketplace działający w głównej mierze w systemie prowizyjnym jest częściowo zabezpieczony przed inflacją, gdyż im drożej są sprzedawane produkty na Allegro, tym większe są od nich prowizje.

Zarząd: marża odbija

Wartość sprzedaży brutto Allegro wzrosła w I kwartale o 12,8 proc., do 10,8 mld zł. Przychody poszły w górę o 15,1 proc., do 1,39 mld zł. Zarząd podkreśla, że poprzeczka w zakresie danych porównawczych została ustawiona wysoko m.in. z uwagi na ubiegłoroczne ograniczenia wprowadzone w ramach lockdownów, co sprzyjało rynkowi e-commerce.

Autopromocja
Real Estate Impactor

Gala wręczenia nagród liderom w branży nieruchomości

ZOBACZ RELACJĘ

Skorygowany wynik EBITDA Allegro spadł w I kwartale o 13,6 proc., do 463 mln zł. Wynika to m.in. z realizowanych inwestycji. Zarząd sygnalizuje, że odbicie marży jest już widoczne po styczniowym dołku.

Allegro Pay w I kwartale udzieliło pożyczek o wartości 965 mln zł, co stanowi wzrost o ponad 400 proc. Liczba aktywnych kupujących wzrosła o 0,6 proc., do 13,4 mln, natomiast GMV (w przeliczeniu na jednego aktywnego kupującego) o 14,2 proc., do 3,3 tys. zł.

Allegro niedawno sfinalizowało przejęcie Mall i WE|DO, co oznacza podwojenie docelowego rynku połączonej grupy. Giełdowa spółka oczekuje, że przejęte podmioty powrócą do wzrostu GMV i przychodów w ciągu dziewięciu miesięcy.

Pozycja na giełdzie

Allegro zadebiutowało na warszawskim parkiecie jesienią 2020 r., przeprowadzając rekordowo dużą ofertę publiczną. Akcje sprzedawano po 43 zł.

Przy obecnym, o niemal połowę niższym, poziomie notowań kapitalizacja spółki sięga 25 mld zł. Daje jej to 13. pozycję na GPW – biorąc pod uwagę również spółki zagraniczne. Formalnie rzecz biorąc, Allegro na GPW też jest spółką zagraniczną zarejestrowaną w Luksemburgu. Kapitalizacja wszystkich firm na GPW sięga 1,2 bln zł, w tym 574 mld zł przypada na podmioty zagraniczne.