– Obie będą działały na podstawie nowego modelu franczyzowego – podkreśla Bogdan Bruczko, wiceprezes Sfinksa. Zdaniem zarządu poprzednie warunki umów, które są systematycznie zastępowane nowymi, były dla giełdowego Sfinksa niekorzystne.
Zgodnie z nowymi zasadami uruchomienie franczyzowych restauracji jest finansowane przez partnerów biznesowych. Spółka zarządza obecnie 110 restauracjami, w tym 96 punktów Sphinx, dziewięcioma restauracjami Chłopskie Jadło i pięcioma lokalami Wook. Z tego 63 to placówki franczyzowe, a pozostałe to restauracje własne (z tego pięć za granicą – red.).
Zarząd łódzkiego przedsiębiorstwa w I półroczu planuje otwarcie jeszcze siedmiu nowych placówek. Dalsze plany rozwoju przedstawi w przygotowywanej właśnie strategii. Ma zostać opublikowana w najbliższy wtorek.
W wyniku zarejestrowania emisji akcji serii H udział w kapitale Sfinksa do 10,5, z 2,5 proc. zwiększyło ING OFE. Z kolei Aviva OFE Aviva BZ WBK posiada teraz 12,1 proc. kapitału (wcześniej 11,1 proc.). Kontrolę z blisko 40 proc. akcji (pośrednio i bezpośrednio) utrzymuje Sylwester Cacek, prezes restauracyjnej spółki.
– Emisja pozwoliła na pozyskanie pieniędzy niezbędnych, by Sfinks mogła się rozwijać. Pokazała też, że spółka zyskuje coraz większe zaufanie na rynku, i to także wśród liczących się inwestorów – mówi Cacek.