Potwierdziły się tym samym nasze informacje – pisaliśmy wcześniej, że Adamed i kontrolowana przez Jerzego Staraka Polpharma, które brały udział w pierwszym podejściu do prywatyzacji Polfy, ponownie złożyły oferty na jej zakup.
Harbin Gloria Pharmaceuticals to chińska firma z branży notowana na giełdzie Shenzen. Actavis Polska to spółka córka międzynarodowej grupy farmaceutycznej wywodzącej się z Islandii, która działa na ponad 40 rynkach w Europie, Azji i Ameryce. W 13 krajach posiada zakłady produkcyjne i finansuje działalność dziewięciu centrów badawczo-rozwojowych. Koncern Actavis kilka lat temu chciał kupić krakowską Plivę. Z kolei Arterium Corporation powstał w wyniku połączenia dwóch dużych ukraińskich firm farmaceutycznych z Kijowa i Lwowa. Ma on ochotę na dalszą ekspansję, tym razem na rynki Unii Europejskiej.
Wstępne oferty na zakup Polfy Warszawa złożyło w sumie osiem firm: poza wybraną piątką również kutnowski Polfarmex, indyjski Torrent Pharmaceuticals Limited i włoski Recordati. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wśród chętnych była również izraelska Teva (właściciel Plivy Kraków), ale ostatecznie nie złożyła oferty.
– Ta liczba ofert wskazuje, że opłaciło się nie sprzedawać spółki za pierwszym razem – mówi „Parkietowi” prezes PHF Artur Woźniak. – Firma ma teraz lepsze wyniki, wiosną tego roku zajmowała jedno z czołowych miejsc w rankingach IMS Health pod względem sprzedaży i dynamiki rozwoju. Nie mam wątpliwości, że jest najbardziej atrakcyjną spośród polskich spółek farmaceutycznych, które mogłyby być celem przejęć – dodaje.
W 2010 r. Polfa Warszawa spodziewa się ponad 40 mln zł zysku i dużo ponad 300 mln zł przychodów. Badanie firmy przez inwestorów odbędzie się w pierwszym kwartale 2011 r. Wszystkie trzy Polfy wyceniane były dotąd nieoficjalnie na blisko miliard złotych, z czego co najmniej połowa to wartość Polfy Warszawa.