0 0,7 proc., do ok. 34,34 mln hl zwiększyła się natomiast sprzedaż piwa w 2010 r. — podał Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. Początkowo branża nie wykluczała, że 2010 r. będzie kolejnym, kiedy w Polsce spadnie sprzedaż piwa. Do ożywienia popytu doszło jednak w drugiej połowie ubiegłego roku. W czwartym kwartale 2010 r. sprzedaż piwa urosła o 5,6 proc.

Polacy piją coraz więcej tanich piw. Udział segmentu marek ekonomicznych w całym rynku (ich cena nie przekracza ok. 2,3 zł o 0,5 l) wyniósł w I kwartale 2011 r. ponad 25 proc., wobec niemal 23 proc. rok wcześniej. Rosnące zainteresowanie na piwo to nie tylko efekt rywalizacji cenowej między producentami, ale także coraz silniejsza pozycja rynkowa dyskontów. Ich udział w łącznej sprzedaży piwa w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku wyniósł 18,8 proc. Rok wcześniej był na poziomie 14,2 proc.

— Piwo z segmentu ekonomicznego zyskuje z powodu kryzysu oraz podwyżek cen spowodowanych przez podwyżkę akcyzy w 2009 r. — tłumaczy Gary Haigh, prezes Kompanii Piwowarskiej, lidera polskiego rynku piwa, a od jutra szef Browarów Polskich.

Producenci piwa powstrzymują się przed prognozami sprzedaży piwa na ten rok. — Czasy szybkiego wzrostu sprzedaży piwa w Polsce już się skończyły — mówi Xavier Belison, szef Grupy Żywiec, wicelidera branży, i dotychczasowy prezes Browarów Polskich.