Wśród nabywców ACP Pharmy oraz należących do Adventu 250 aptek Mediq wymieniani byli m.in. giełdowe Pelion i Farmacol oraz fundusze private-equity Penta Investments, Enterprise Investors i Innova Capital. Z naszych informacji wynika, że negocjacje wkraczają w końcową fazę i na placu boju pozostało dwóch głównych graczy - Pelion i Penta.

Pelion to drugi największy w Polsce dystrybutor farmaceutyków, który posiada również 600 aptek. Natomiast Penta to jeden z największych w Europie funduszy private-equity działający w różnych branżach, m.in. w medycznej. Fundusz aktualnie zarządza siecią 70 aptek Dr. Max w Polsce. Łącznie w trzech krajach (Polska, Czechy i Słowacja ) ta sieć liczy około 500 aptek. Obie firmy wyrażały wcześniej zainteresowanie w przejmowaniu aptek w Polsce. Odmówiły nam jednak komentarza w sprawie ACP Pharmy. Również przedstawiciele Adventu nie chcieli się wypowiadać na temat tego, z kim prowadzą rozmowy.

W tym samym czasie, co finał negocjacji z Adventem, Penta finalizuje zakup 29 aptek w Polsce należących do Partner Pharma. Transakcja została dzisiaj zgłoszona do UOKiK. Jest to o tyle istotne, że ACP Pharma jest największym dostawcą dla sieci Partner Pharma. Zatem jeśli dojdzie przejmie ACP Pharmę, to w naturalny sposób hurtowa jej część zapewni sobie ciągłość kontraktu z aptekami Partner Pharma.

Z kolei jeśli nie dojdzie do transakcji przejęcia ACP Pharmy przez Pentę, nie jest oczywiste, że fundusz zdecyduje się na dalszą współpracę Patner Pharmy z tym hurtownikiem i nie zacznie współpracy z innym. Taka decyzja Penty mogłaby mieć negatywny wpływ na wycenę ACP Pharmy w czasie negocjacji z innymi potencjalnymi inwestorami.

Może się więc okazać, że finalizowane właśnie nabycie przez Pentę dodatkowych aptek od Partner Pharma może być ważną kartą przetargową w negocjacjach z Adventem International