- Wykorzystaliśmy sprzyjające warunki ekonomiczne wynikające z globalnego ożywienia komentował prezes Orbisu, Gilles Clavie. Firma poprawiła wskaźniki przychodu na pokój, wzrosła frekwencja w hotelach. Zwiększyły się także obroty, jakie przynosi segment organizacji spotkań i konferencji. W sumie, poprawa wyników jest w dużej części efektem ubiegłorocznego wzrostu gospodarczego i w konsekwencji większego popytu na usługi hotelarskie.

Orbis znacząco powiększył swoją sieć. Na skutek podjętych w końcu ub. roku decyzji, w początkach stycznia sfinalizowano transakcję z Acorem dotyczącą przejęcia 46 hoteli w Europie Środkowej. Hotele znajdują się w Bułgarii, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Macedonii, Rumunii, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii i Mołdawii. Działają pod należącymi do Accoru markami Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget. Dzięki tej transakcji Orbis stał się również wyłącznym licencjodawcą wszystkich marek Accor w 16 państwach w regionie. Na dzień dzisiejszy sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli działających w 8 państwach Europy Wschodniej.

Spółka rozwija się także w kraju. M.in. w Krakowie powstanie czterogwiazdkowy Mercure. Będzie miał nowoczesne sale wielofunkcyjne o powierzchni 300 m2, restaurację WineStone oraz fitness room. Hotel zostanie zbudowany zgodnie z  wymaganiami certyfikatu Breeam dla „zielonych budynków". Koszt inwestycji wyniesie prawie 100 milionów złotych. Otwarcie hotelu zaplanowano na koniec 2016 roku.

Ta inwestycja a uzupełnić portfolio spółki w Krakowie o hotel należący do wyższego segmentu. Zdaniem zarządu Orbisu, pozwoli to wypracować efekt synergii. W rok później na krakowskim rynku hotelarskim zacznie działać kolejny obiekt spółki – franczyzowy ibis Styles.