Firma badawcza Euromonitor International szacuje, że w 2015 roku łączna sprzedaż win w Polsce zwiększy się 5,7 proc., do ponad 4,6 mld złotych. Motorem wzrostu całej branży, będą głównie klasyczne wina gronowe, zwane też winami stołowymi. W 2015 roku wydatki na nie pójdą w górę o 7,2 proc. i zbliżą się 2,4 mld złotych – szacuje Euromonitor.
Dalszego rozwoju rynku win gronowych spodziewa się także grupa Ambra, lider branży winiarskiej w naszym kraju. Nie wyklucza natomiast, że mogą się pogłębić spadki sprzedaży win musujących i wermutów, głównie tych ze średniej półki cenowej.
Robert Ogór, prezes grupy Ambra zwraca uwagę, że – mimo systematycznego wzrostu sprzedaży win stołowych – osiągnięcie dobrych wyników przez czołowych dystrybutorów jest trudniejsze niż kiedyś.
– Postępuje fragmentaryzacja rynku winiarskiego, potęgowana zalewem nowych marek i innowacji. Tak duża oferta powoduje, że liczące się marki win nie zyskują w pełni na rosnącym trendzie – uważa szef Ambry, do której należą takie marki jak El Sol czy Fresco.
Jak dodaje, w dalszym ciągu największy udział we wzroście sprzedaży win w Polsce mają dyskonty, gdzie marże dla dystrybutorów win są mniejsze niż np. w kanale tradycyjnym, czyli sklepach spożywczych sprzedających alkohol. – Ambrze nie zależy na tym, aby zwiększać głównie wielkość sprzedaży. Dlatego selektywnie podchodzimy do współpracy z dyskontami – zaznacza Robert Ogór. – Bardziej kluczowe jest dla nas dalsze poprawianie marż.