Eurotel wraca do wypłaty dywidendy. Z przytupem

Aż 6,2 zł na akcję – taką dywidendę proponuje w tym roku inwestorom zarząd gdańskiej spółki dystrybuującej usługi i produkty operatorów telekomunikacyjnych.

Publikacja: 16.04.2021 18:19

Eurotel wraca do wypłaty dywidendy. Z przytupem

Foto: materiały prasowe

23,24 mln zł, 6,2 zł na akcję chce wypłacić w tym roku Eurotel swoim akcjonariuszom. Taką propozycję przedstawił dziś po zamknięciu sesji zarząd gdańskiej firmy, któremu przewodzi Krzysztof Stepokura (ma jednocześnie największy pakiet walorów giełdowej firmy – lekko ponad 30 proc.).

Proponowana kwota jest wyższa niż ubiegłoroczny jednostkowy zysk netto Eurotelu, który wyniósł nieco ponad 16 mln zł. Zarząd proponuje, aby brakującą sumę przesunąć z kapitału zapasowego.

O tym, że w 2021 r. firma chciałaby wrócić do dywidendy mówił nam Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotelu. Wysokość tej wypłaty była jednak niewiadomą.

„Wypłata dywidendy zgodnie z funkcjonującymi w spółce zasadami jest możliwa dzięki osiągnięciu przez spółkę zysku, posiadaniu wolnych środków obrotowych oraz braku sprecyzowanych i większych inwestycji w najbliższym czasie" – wyjaśnia zarząd.

Dodaje, że wysokość proponowanej dywidendy, odpowiada 73 proc. wysokości skumulowanego zysku netto za 2019 i 2020 rok.

„Z racji braku wypłaty dywidendy za 2019 rok, propozycja wyższej dywidendy może być formą pewnej rekompensaty za jej brak za 2019 rok" – czytamy w raporcie bieżącym.

„Istniejące uwarunkowania rynkowe związane z zagrożeniem epidemicznym, które były podstawą podjęcia decyzji o braku dywidendy za 2019 rok są nadal w dużej mierze obecne i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości również będą oddziaływały na spółkę. Jednak pozytywna ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej spółki, wykazana w ciągu roku skuteczność prowadzonej przez nią działalności w zmienionych warunkach rynkowych oraz perspektywy dalszej poprawy sytuacji epidemicznej, są w opinii zarządu wystarczającymi przesłankami, aby nie wstrzymywać dłużej wypłat dywidendy i zarekomendować jej wysokość tak jak na wstępie" - dodano.

W tym roku kurs akcji Eurotelu urósł o 37 proc. i na zamknięciu piątkowej sesji za walor płacono 38,5 zł. Przy tym kursie proponowana wypłata daje 16-proc. stopę dywidendy.

W poprzednich latach, z wyjątkiem 2020 r., pierwszego roku epidemii COVID-19, Eurotel regularnie dzielił się z inwestorami zyskami. Nominalna wypłata rosła stopniowo z 1 zł z zysku wypracowanego w 2013 r. do 2,2 zł na akcję z zysków lat 2017 i 2018.

Spółki z grupy Eurotel prowadzą sklepy z usługami T-Mobile Polska, P4 (Play) oraz sklepów z produktami Apple – iDream.

W 2020 r. grupa wypracowała około 428 mln zł przychodu, nieco mniej niż w 2019 r. Jej skonsolidowany zysk netto był natomiast wyższy iż rok wcześniej i wyniósł 19,6 mln zł.

Handel i konsumpcja
Sklepy ostro walczą na ceny, a te będą znowu szybciej rosnąć
Handel i konsumpcja
Eurocash wyraźnie słabnie po wynikach
Handel i konsumpcja
Wittchen zarobił mniej, ale dywidenda w górę
Handel i konsumpcja
Eurocash miał 99,2 mln zł zysku netto, 1065,5 mln zł zysku EBITDA w 2023 r.
Handel i konsumpcja
Eurotel liczy na lepszy rok. Chce rozwijać sieć sklepów iDream
Handel i konsumpcja
Plan CCC przekonuje analityków