Niedzielny zakaz zakupów ma coraz więcej przeciwników

Już 55 proc. Polaków uważa, że zakupy powinny być dostępne we wszystkie dni tygodnia. Przybywa również sklepów, które dzięki statusowi placówki pocztowej mogą w ten dzień i tak normalnie pracować.

Publikacja: 14.07.2021 05:21

Sklepy na stacjach benzynowych mają teraz w niedziele znacznie więcej klientów.

Sklepy na stacjach benzynowych mają teraz w niedziele znacznie więcej klientów.

Foto: materiały prasowe

Z badania przeprowadzonego w czerwcu na próbie niemal 1,1 tys. dorosłych Polaków na panelu Ariadna wynika, że osób chcących robić zakupy w niedzielę w ciągu roku przybyło o 4 pkt proc. w porównaniu z poprzednią edycją tego badania. Przeciwnego zdania jest co trzeci badany.

Pomysły na zakaz

– W marcu 2018 roku Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę. Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy – mówi Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE. – Aktualnie pomysł, by zakazać handlu w niedzielę ma więcej przeciwników niż zwolenników. Ponad połowa osób chce robić zakupy w dowolny dzień tygodnia, jeszcze więcej niż rok temu – dodaje.

Najmniej przeciwników zakaz handlu ma na wsi, jego zniesienia chce 48 proc. Z kolei w aglomeracjach to aż 64 proc.

Jeśli chodzi o wiek respondentów, to 62 proc. osób w wieku 18–24 lata i taki sam odsetek osób powyżej 55. roku życia chce opcji zakupów w niedzielę. Ich powrotu chce również ponad połowa osób w wieku 25–34 oraz 45–54 lata.

Zakaz i tak trzeszczy, zwłaszcza sieci spożywcze dzięki statusowi placówki pocztowej coraz częściej pracują we wszystkie dni tygodnia. Niedawno na taki krok zdecydowała się Biedronka. W jej sklepach od ponad dwóch lat klienci Poczty Polskiej mogą odbierać przesyłki z automatów paczkowych, teraz testowo współpraca została poszerzona. Poczta Polska podaje, że wraz z partnerami oferuje klientom ponad 15 tys. punktów odbioru, a w ciągu dwóch lat chce rozszerzyć tę sieć do 20 tys. – Naszym celem strategicznym jest pozycja lidera na rynku kurierskim, który rozwija się dzięki handlowi internetowemu. Zależy nam na zapewnieniu klientom e-sklepów dogodnych form odbioru zakupów dzięki współpracy z dużymi sieciami jak Biedronka – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej.

Niektórzy zyskują

Miejsc z takim statusem przybywa, działać mogą też placówki franczyzowe. Z powodu zakazu handlu w niedzielę znacząco wzrosła także sprzedaż w sklepach na stacjach benzynowych, które mocno rozbudowują ofertę produktów spożywczych.

– W sklepach przynależących do sieci franczyzowych zarządzanych przez grupę decyzja o otwarciu placówki w niedziele należy do właściciela obiektu. Eurocash nie ma wpływu na te decyzje, pozostawia je detalistom. Niewątpliwie z opcji tej korzystają szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy odczuwają presję konkurencyjną ze strony wielkich sieci dyskontów – mówi Jan Domański, rzecznik Grupy Eurocash. – Jeśli chodzi o dane i liczbę placówek, które świadczą usługi kurierskie – to łącznie, na koniec pierwszego kwartału 2021 r. wdrożyło je 1500 sklepów, w ramach sieci partnerskich wspieranych przez Grupę takich jak ABC, Lewiatan, Euro Sklep, Delikatesy Centrum, dodaje, podkreślając, iż firma nie dysponuje jednak danymi, ile z tych placówek jest także otwarta w niedzielę.

– Sytuacja w handlu jest inna, niż gdy zakaz był wprowadzany, choćby przez pandemię. Powinien zostać zniesiony, aby rozłożyć ruch klientów na siedem dni, co zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi pracę zespołom w sklepach – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Umożliwi to lepsze planowanie pracy, zmniejszy straty w towarze i umożliwi odrabianie strat związanych z pandemią zwłaszcza sieciom z ofertą inną niż spożywczą – dodaje.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF