Zapewne spora grupa uczestników Gry Giełdowej Parkiet Challenge ma już doświadczenie w realnych inwestycjach i składała zlecenia w swoim biurze lub domu maklerskim. Bywa, że na tej drodze pojawia się wiele wątpliwości lub trudności technicznych. Instytucje finansowe posiadają infolinie, gdzie łatwo o pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Z jakimi pytaniami dzwonią inwestorzy? – Najczęściej kontaktują się z w dwóch przypadkach. Pierwszy to techniczna obsługa rachunku w sytuacjach, gdy klient np. zapomniał hasła do systemu transakcyjnego, zablokował sobie dostęp lub chce się upewnić, jak wykonać określoną dyspozycję – wskazuje Paweł Florczak, wicedyrektor departamentu rynków regulowanych w DM mBanku.
Dodaje, że drugi powód kontaktów wynika z potrzeby złożenia dyspozycji w przypadku, gdy nie można tego zrobić przez elektroniczne kanały, a złożenie tej dyspozycji wynika z unikalnej procedury. – Ostatnio takim częstym przypadkiem są liczne wezwania czy oferty sprzedaży akcji. Każde takie zdarzenie ma swoją procedurę z terminami, warunkami i zasadami – podkreśla Paweł Florczak.
Tajniki giełdowych zleceń
– Najczęstszymi tematami pytań są wątpliwości dotyczące regulacji GPW, w szczególności kwestie związane ze składaniem zleceń – mówi Marcin Ciechoński z DM PKO BP.
Z kolei przedstawiciele DM BOŚ zaznaczają, że do najczęstszych pytań od inwestorów można zaliczyć te dotyczące samej procedury otwarcia rachunku oraz warunków, na jakich prowadzone są rachunki maklerskie (np. czy rachunek prowadzony jest bezpłatnie). – Kolejna grupa pytań to zapytania dotyczące stricte procesu składania zleceń. Tutaj pojawiają się pytania, w jaki sposób złożyć zlecenie, a także, co oznaczają poszczególne typy zleceń (limit, PKC, PCR, PEG) oraz dodatkowe parametry do wyboru (limit aktywacji, WIA, WLA) – informują przedstawiciele DM BOŚ.