Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.06.2022 18:59 Publikacja: 19.06.2022 18:15
Foto: Bloomberg
CDS to instrumenty finansowe ubezpieczające przed bankructwem dłużnika. Ich notowania są zwykle uznawane za dobry wskaźnik prawdopodobieństwa niewypłacalności. Z reguły im koszt CDS (liczony w punktach bazowych) jest wyższy, tym bardziej inwestorzy obawiają się plajty danego państwa lub spółki, której dług jest ubezpieczany za pomocą CDS.
Obecnie państwem o największym koszcie ubezpieczenia długu jest Ukraina. Koszt CDS dla jej obligacji pięcioletnich wynosił w połowie tego tygodnia 7193 pkt baz. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł on o blisko 2050 pkt baz, co było oczywiście skutkiem rosyjskiej inwazji. Do niedawna Ukrainę przebijała pod tym względem Rosja. Na koniec maja koszt CDS dla niej wynosił aż 13 775 pkt baz., podczas gdy na dzień przed inwazją na Ukrainę sięgał 344 pkt baz., a na koniec 2021 r. 127 pkt baz. Agencja Bloomberga przestała już jednak uwzględniać notowania rosyjskich CDS. W pierwszym tygodniu czerwca Komitet Ustaleń ds. Derywatów Kredytowych (ESMA) uznał, że w przypadku Rosji mogą zostać uruchomione wypłaty ubezpieczenia z CDS. Stało się to po tym, gdy Rosja nie zapłaciła 1,9 mln USD odsetek od obligacji. Odsetki te były naliczone za blisko miesięczny okres, w którym Rosja spóźniła się ze spłatą zobowiązań związanych z jedną z serii swoich obligacji. Rząd rosyjski utrzymuje jednak, że to nie stanowi jego bankructwa, gdyż posiada środki na spłatę wierzycieli, ale nie może ich swobodnie użyć jedynie z powodu amerykańskich sankcji. Departament Skarbu USA nie przedłużył specjalnej licencji pozwalającej amerykańskim inwestorom na otrzymywanie spłat obligacji oraz odsetek od rosyjskich podmiotów państwowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas