Reklama

Komentarz JAP-a: CMSNJP

Publikacja: 09.03.2001 05:45

Każdy ma swój typ a ja lubię piękne Misie that means 4 master of low!

Tytuł ma w sobie wiele z dzisiejszego zachwytu nad pięknymi damami, które wczoraj miały święto! A giełda sobie płynie swoim torem bez względu na rekomendacje nawet najlepszych! Jak pisałem wcześniej Pani A została źle oceniona przez rynek, ale czy to przypadek?

Dzisiaj zacznę swoją wypowiedź od rynku amerykańskiego, któremu zazwyczaj poświęcam tylko kilka chwil. To, co stało się na wczorajszej sesji przyznam przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Każdy z nas wiedział, iż Yahoo i jego problemy podziałają na rynek opiniotwórczo, aczkolwiek czy każdy z nas spodziewał się tak pięknego rozegrania sesji? Większość analityków wspominała, że rynek w USA jest przyzwyczajony do ?warningów? i już nie zareaguje na ostrzeżenie tak ważnej spółki dla NQ. W swojej wypowiedzi wczoraj zwracałem jednak uwagę na niebezpieczeństwo, jakie się wiązało z tą spółką i wiele się nie pomyliłem! NQ spadł i to jak na warunki dużej spekulacji z za oceanu dość sporo, bo o 2,5%! Oczywiście prym wiodła spółka Yahoo ? niedoceniana przez niektórych 15%. Nie był to największy spadek sesji, niemniej atmosferę walor robił.

Dzisiaj w nocy podano jeszcze ciekawszą informację: Inlet zapowiada, iż jeżeli utrzyma się spadkowa tendencja sprzedaży, to zmniejszy aż o 5000 liczbę zatrudnionych. Dla NQ nie jest to dobra informacja ? a tym bardziej dla DJI, którego jest składnikiem. Wczorajsze wzrosty DJI są, więc poważnie zagrożone, a założenie zmniejszenia zysku o 25% jest alarmujące! NQ nie powinien w tej sytuacji zachować się pozytywnie ? a nawet utworzyć okno bessy. Nie muszę w tym miejscu wspominać jak to będzie oddziaływać na instrumenty pochodne i rynki zjednoczonej Europy?

Drugą sprawą, jaką należy dzisiaj poruszyć jest słabe zachowanie Elektrimu i nadal kiepskie wyniki Softbanku i Optimusa. O ile pierwsza spółka dołączyła w późniejszym terminie do liderów przeceny to rozwiązanie wczorajszej dywagacji na temat ELE stało się jednoznaczne ? należy mu się kara za nie podpisanie umowy i w najbliższym terminie będzie ponosił tego konsekwencję.

Reklama
Reklama

Nie byłoby jednak tak miło i sympatycznie, gdyby nie stwierdzenie naszej nowo mianowanej Pani Minister od prywatyzacji - należy prywatyzować za wszelką cenę (interpretacja autora). W przypadku gdyby France Telecom nie zakupiło odpowiedniej ilości akcji, na które posiada opcje wówczas Pani Minister ogłosiła z dumą, iż trafią na WGPW! Ludzie gdzie ja jestem? W kraju gdzie gruszki rosną na wierzbie i wystarczy je zerwać ? albo pozbierać nieuszkodzone spod drzewa? Z całym szacunkiem, ale 35% akcji trafiających na tak małą giełdę jak nasza będzie zabójstwem dla niej ? a tym bardziej dla kursu TEGO PSA, którego i tak obawiano się już wcześniej. Ostatnie posunięcia Rządu są dla mnie niezrozumiałe i poproszę o korepetycje ? jak zarządzać państwem przeszło 38 mln. Zabawnie w tym kontekście brzmią słowa Francuzów, iż mogą pomóc Polsce... Wykupią długi czy zaoferują kupno aktywów za bezcen? A może jakaś pożyczka obwarowana opcjami na nasze przyszłe życie?

Jutrzejszy sygnał jest niestety jednoznaczny. Panika lubi jednak spadki. Nagromadzenie złych informacji jest ogromne i obawiałbym się otwartych pozycji. Jest to sądny dzień nad WGPW i może opłaca się kupić walory? To jest możliwe.- a zależy od inwestorów. Jeżeli spanikują kupuj w ciemno ? to się może opłacać!

Na koniec moje dywagacje na temat dzisiejszego zachowania WIG20. Cóż, tutaj nie pocieszę nikogo...

Spadek poniżej 1350 to wyjątkowa okazja do strong buy! Natomiast zastanówmy się nad otwarciem. Hmmmm.... tutaj problem ma Admiralicja... Otwarcie na poziomie 1461 oznacza zniżkę tylko do 1425pkt ? niżej twarde dno dla sesji ? jeżeli o takim można mówić to 1390. Policzmy, więc zamknięcie to, 1469 ? zatem zniżka do około 1390 to aż 5 % czy jest to jednak możliwe? Chyba tak spodziewając się kiepskiej sesji na NQ. Natomiast psychMoim skromnym zdaniem przecena DJI i NQ powinna jeszcze zaskoczyć inwestorów, stąd bardzo sceptyczne podejście do sesji ? to jeszcze nie koniec.

Niech stopa zwrotu będzie z Wami! W poniedziałek jest okazja do kupna ? może w piątek, zależy od szybkości podejmowania decyzji przez inwestorów. Nawet jak ktoś dziś zainwestuje nie powinien być niezadowolony z przyszłych zysków. Ja powoli akumuluje akcje i zajmują pozycję długą.

Jap

Reklama
Reklama
Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama