Mennica liczy na duże zyski z produkcji euro

WARSZAWA (Reuters) - Choć na razie nie wiadomo od kiedy Polacy zaczną posługiwać się monetami euro, Mennica Państwowa już dziś deklaruje, że jest przygotowana do ich produkcji i liczy, że będzie ich jedynym producentem w Polsce.

Publikacja: 25.07.2002 17:06

"Jesteśmy przekonani, że w momencie, kiedy wejdziemy do Unii Monetarnej, a wcześniej do Unii Europejskiej, to Mennica będzie produkowała monety euro. Tak wynika z praktyki i doświadczeń innych krajów Unii Monetarnej" - powiedział w wywiadzie dla Reutera Janusz Pilitowski, prezes Mennicy.

Terminy, kiedy Polska znalazłaby się w Unii Monetarnej na razie nie są znane. Rynki finansowe oczekują, że może to nastąpić w roku 2007 lub 2008. Decyzja zależy od Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Jednak już teraz Mennica rozmawia na ten temat z Narodowym Bankiem Polskim (NBP).

"O produkcji euro rozmawiamy z NBP, ale oczywiście trudno tu mówić o terminach. (...) Zakładam, że my to musimy robić, nie chcemy to żadnych kooperantów i współpracowników" - powiedział Pilitowski.

Ewentualna produkcja euro nie byłaby dla Mennicy nowością - spółka zajmowała się już łączeniem złożonych z kawałków różnokolorowych metali krążków do produkcji monet 1 i 2 euro. Obecnie produkuje monety złotowe służące uzupełnieniu obiegu.

Konkurencja dla Mennicy w produkcji monet euro może się jednak pojawić. Zagraniczne mennice zaczynają bowiem mieć wolne moce produkcyjne i rozglądają się za kontraktami poza swymi krajami.

Pilitowski nie powiedział jak ewentualny kontrakt na produkcje euro wpłynąłby na finanse Mennicy.

"Jesteśmy zainteresowani ze względów finansowych - przychody i zyski z tego tytułu będą na pewno wielokrotnie większe niż te, które osiągamy w tej chwili z bieżącej produkcji monet dla polskiego systemu pieniężnego" - dodał.

W 2001 roku Mennica zarobiła netto około 13,9 miliona złotych, a grupa 13,5 miliona złotych.

Mennica chce także zarobić na niszczeniu polskich monet. I w tej sprawie prowadzone są rozmowy z NBP.

WYCHODZIMY Z METALI SZLACHETNYCH I DEWELOPERKI

Mennica jest także jedną z największych polskich firm zajmujących się produkcją metali szlachetnych. Jednak, jak powiedział prezes Pilitowski konkurencja na tym rynku jest tak ogromna, że docelowo spółka chce się z niej wycofać.

Przetwórstwem tych metali zajmuje się należący do Mennicy Zakład Metali Szlachetnych. Zostanie on wydzielony ze struktur spółki, a w perspektywie kilku lat sprzedany. W ubiegłym roku sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych ZMS wyniosła 130 milionów złotych.

Mennica może sprzedać swą spółkę deweloperską - Mennicę Inwest. Jednak jak powiedział Pilitowski w tym ostatnim przypadku raczej nie nastąpi to szybko.

Prócz produkcji monet euro zyskowna dla Mennicy może okazać się działalność dotycząca produkcji kart elektronicznych.

"Monety euro zostaną wyprodukowane. Będzie to okres istotnej prosperity, ogromnych przychodów i zysków związanych z produkcją monet euro, ale to się skończy. Kierunek zastąpienia pieniądza, pieniądzem elektronicznym coraz silniej jest zauważalny i to tym kierunkiem się zainteresowaliśmy" - powiedział Pilitowski.

Na razie Mennica we współpracy z Philipsem wprowadziła nowe rozwiązania związane z obsługą komunikacji miejskiej w stolicy, tak zwaną Warszawska Kartę Miejską (WKM).

"Warszawa jest tym sztandarowym, największym projektem, ale docelowo chcemy w oparciu o doświadczenia WKM zaproponować te rozwiązania również innym aglomeracjom. Mamy plany na mniejsze miasto - około 120 tysięcy mieszkańców" - powiedział Pilitowski.

Mennica zarabia ma prowizji od obrotu. Jak poinformował prezes jest on rzędu dwóch milionów złotych miesięcznie. Dlatego też firma jest zainteresowana maksymalizacją obrotów poprzez rozszerzenie zastosowania karty. W przyszłości mogłaby ona służyć na przykład do płacenia za parkowanie. "Im ona ma więcej zastosowań, tym my mamy większy zysk" - dodał Pilitowski.

Jednak w tym roku Mennica nie planuje fajerwerków w rachunku wyników z powodu trudnej sytuacji w gospodarce, która przekłada się na pogorszenie kondycji odbiorców Mennicy.

"Trudno będzie wykonać wynik zeszłoroczny na poziomie spółki. Ale mogę zagwarantować, że zysk na pewno będzie - zarówno na poziomie spółki, jak i grupy - wszystkie spółki zależne generują zyski" - powiedział Pilitowski.

Paweł Florkiewicz

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego