Perspektywy spółek pogorszyły się znacząco. Jak dotąd, według danych firmy Thomson First Call, około 576 spółek ostrzegło, że ich wyniki w trzecim kwartale będą gorsze od zakładanych. W drugim kwartale spółek takich było 444.
W poniedziałek sektor technologiczny pociągnął w dół producent infrastruktury internetowej Cisco Systems. Jego kurs spadł o cztery procent po obniżeniu przez Deutsche Banc Securities prognozy wyników kwartalnych spółki.
Wśród tradycyjnych blue-chipów przecena skupiła się na sieciach handlowych, ponieważ Sears, czwarta pod względem wielkości siec handlowa w USA podała, ze jej wyniki w trzecim kwartale będą gorsze od zakładanych.
Akcje wzrosły na krótko w połowie sesji, co część graczy łączyło z nadziejami na szybkie zakończenie strajku dokerów na Zachodnim Wybrzeżu, który od tygodnia utrudnia funkcjonowanie amerykańskiej gospodarki. W rozwiązanie konfliktu zaangażował się prezydent Bush.
Inni obserwatorzy byli zdania, ze akcje wzrosły na krótko dzięki wypowiedzi prezesa Fed - Alana Greenspana który powiedział, ze pomimo znacznych strat poniesionych w ostatnich latach, amerykański system finansowy jest w dobrej kondycji.