"Proces konsolidacji w te cztery podmioty, który obecnie już trwa w postaci pilotażowego programu Grupy Zachód (P-5), powinien trwać przez 2003 rok i prawdopodobnie w przypadku części projektów będzie trwał jeszcze w 2004 roku" - powiedział Kaczmarek na seminarium "Power Bridge 2002".
Według ministra, w uzgodnionym już z Ministerstwem Gospodarki programie restrukturyzacji i prywatyzacji sektora energetycznego zakłada się konsolidację spółek dystrybucyjnych w cztery podmioty: Grupa Zachód (P-5) z liderem w postaci Energetyki Poznańskiej, Grupa Wschód, czyli L-6, obejmująca sześć zakładów energetycznych z regionu od Białegostoku do Rzeszowa, Grupa Dolnego Śląska, czyli W-5, obejmująca pięć zakładów energetycznych, m.in. Wrocław, Jelenia Góra i Opole i Grupa K-7 obejmująca ZE w regionie od Bielska-Białej do Krakowa.
Celem ministerstwa skarbu jest, by każda z tych grup miała 20% udziału w rynku. Nie jest jeszcze jednak przesądzona, czy struktura po konsolidacji będzie koncernowa czy holdingowa, chociaż MSP preferowałoby budowę koncernów.
Minister zapowiedział, że proces prywatyzacji dystrybutorów energii G-8 oraz Stoen będą kontynuowane.
"W 2003 roku chcielibyśmy zakończyć proces prywatyzacji grupy G-8 oraz zamknąć prywatyzację Stoenu" - powiedział Kaczmarek.