ING Groep - piąta co do wielkości instytucja finansowa w Europie - zamierza sprzedać około 5-proc. udział w ABN Amro Holding. Jego wartość ocenia się na 1,2 mld euro. Po tej transakcji w posiadaniu ING pozostanie przeszło 10% akcji rywala.
Udział w ABN Amro został zakupiony w 1992 r. i od tego czasu jego wartość rynkowa z górą podwoiła się. Jednak ostatni rok przyniósł jej 29-proc. spadek.
Poza walorami ABN Amro portfel inwestycyjny ING zawiera akcje innych spółek holenderskich, takich jak Getronics czy Akzo Nobel. Za zmniejszeniem tych udziałów przemawia wyraźna zniżka ich notowań. Jej wymownym przejawem był 23-proc. spadek w pierwszym kwartale indeksu giełdy amsterdamskiej. Malejąca wartość portfela inwestycyjnego była istotną przyczyną obniżenia ratingu ING przez agencje Moody`s i Standard & Poor`s.
Pozbywając się części udziałów, holenderska grupa idzie w ślady innych instytucji europejskich, takich jak Fortis, Allianz czy Munich Re.
Wpływy ze sprzedaży akcji ABN Amro mają być przeznaczone na spłatę części zadłużenia jednostki ubezpieczeniowej. Z końcem ubiegłego roku zadłużenie ING odpowiadało 19% jego kapitału akcyjnego, zbliżając się do założonego maksimum wynoszącego 20%.