"W sobotę due diligence elektrociepłowni z Łodzi zakończy Dalkia Termika" - powiedziało ISB w czwartek źródło zbliżone do prywatyzacji spółki. Według niego dwa tygodnie temu badanie firmy przeprowadził drugi z oferentów zakwalifikowanych na krótką listę - szwedzki koncern Vattenfall.
Obaj kandydaci na inwestorów mieli po pięć dni roboczych i dodatkowo sobotę na szczegółowe zapoznanie się z kondycją prywatyzowanej spółki.
"Termin składania ofert wiążących został ustalony na 23 lipca" - dodało źródło. Jego zdaniem, nie jest wykluczone, że do końca lipca MSP otrzyma rekomendację od swojego doradcy prywatyzacyjnego, firmy PIM, w jaki sposób prowadzić dalej rokowania z inwestorami.
Choć Skarb Państwa chce kasowo sfinalizować transakcję jeszcze w tym roku, można się spodziewać, że inwestorów czeka jeszcze dodatkowa seria rokowań równoległych z resortem, w celu podwyższenia ich ofert cenowych. Dopiero potem resort przyznałby wyłączność negocjacyjną dla jednego z nich.
Taki tryb przedłużyłby co prawda procedurę prywatyzacji spółki, ale wydaje się, że resort skarbu zdecyduje się na to, chyba że oferta wiążąca jednego z inwestorów będzie wyraźnie lepsza od propozycji konkurenta. Dodatkowo będzie musiała spełniać oczekiwania Skarbu Państwa, który chce ponad 1 mld zł za pakiet akcji ZEC Łódź. W takiej sytuacji wyłączność negocjacyjna zostanie przyznana od razu.