Mają to być papiery o zmiennym oprocentowaniu i krótkim terminie do wykupu. Do tej pory Polska emitowała na rynku europejskim głównie obligacje dziesięcioletnie. W ramach kilkuletniego programu o łącznej wartości 5 mld euro w tym roku na rynek trafiły już papiery o łącznej sumie 2,3 mld euro. Ostatnią transzę Polska sprzedała pod koniec maja. W tym roku MF wyemitowało też na rynku japońskim obligacje o wartości 25 mld jenów.
W budżecie na 2003 r. założono, że zagraniczne emisje wyniosą 2,8 mld USD. W następnych latach ich wartość ma się znacząco zwiększyć ze względu na skumulowanie wydatków na obsługę długu zagranicznego.
R. Michalski poinformował również, że środki z emisji euroobligacji zostaną przeznaczone na przedterminowy wykup obligacji Brady'ego (powstały one z zamiany polskiego długu wobec Klubu Londyńskiego). Do wykupienia pozostały jeszcze zabezpieczone PAR Bonds o wartości 755 mln USD i RSTA Bonds za 449 mln USD oraz niezabezpieczone papiery DCB o wartości 393 mln USD.
- Szykujemy się na wykup w październiku. Kto wie, może pójdziemy na całość. Na pewno wykupimy wszystkie obligacje DCB i może PAR i RSTA, interesujące nas z powodu zabezpieczenia, które można odzyskać - stwierdził wiceminister. Dodał, że "zamknięcie rozdziału Klubu Londyńskiego" byłoby bardzo korzystne przed wejściem Polski do UE. Zaznaczył jednak, że decyzje o wykupie będą uzależnione od przebiegu rozmów z NBP w sprawie uwolnienia rezerw walutowych.