Konwergencja systemów finansowych

Dwa dominujące na świecie systemy finansowe, tj. angloamerykański i kontynentalny, nieustannie podlegają procesowi konwergencji. W efekcie następuje wzrost znaczenia rynku kapitałowego i konglomeratów finansowych.

Publikacja: 23.07.2003 10:21

Dla rozwoju rynków finansowych i pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw na nich działających dużą rolę odgrywa konwergencja systemów finansowych (mechanizm współtworzenia i przepływu siły nabywczej między jednostkami gospodarczymi).

Dwa systemy

Powszechnie rozróżnia się dwa systemy finansowe: anglo-amerykański (anglosaski) i kontynentalny (niemiecko-japoński, reński). Określa się je również mianem zorientowanych rynkowo lub bankowo. Pierwszy charakteryzuje się dominującą rolą rynku kapitałowego w pozyskiwaniu środków finansowych i ich alokacji. W systemie kontynentalnym kluczowe znaczenie w tym zakresie mają banki komercyjne. Do państw zorientowanych rynkowo zalicza się m.in. USA i Wielką Brytanię, a do zorientowanych bankowo Niemcy i Japonię. System angloamerykański i kontynentalny nieustannie podlegają procesowi konwergencji. Tworzenie się między nimi zbieżności jest rezultatem m.in.: deregulacji i globalizacji.

Czynniki sprzyjające

I tak reforma systemu ubezpieczeń społecznych przyczynia się do powstania nowej grupy inwestorów instytucjonalnych, którzy najczęściej dokonują długoterminowych inwestycji w papiery wartościowe. Konwergencji sprzyjają także procesy prywatyzacyjne. Powodują one nie tylko wzrost efektywności działania sprzedanych jednostek gospodarczych, ale również wzrost znaczenia rynku kapitałowego. Dzieje się tak m.in. ze względu na częste dokonywanie prywatyzacji poprzez publiczną ofertę.

Przejawy zbieżności

Postępująca konwergencja dwóch głównych systemów finansowych jest procesem długotrwałym. Niezależnie od tego można jednak określić najbardziej widoczne przejawy konwergencji systemów finansowych na świecie. Jednym z nich jest wzrost roli rynku kapitałowego w pozyskiwaniu środków finansowych w krajach o kontynentalnym systemie finansowym. Dzięki konwergencji dochodzi również do upodabniania się poszczególnych rodzajów transakcji w obu systemach finansowych. Rośnie rola giełd papierów wartościowych w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw. Następuje osłabienie powiązań kapitałowych pomiędzy bankami komercyjnymi a podmiotami gospodarczymi w państwach kontynentalnego systemu finansowego.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego