Dla rozwoju rynków finansowych i pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw na nich działających dużą rolę odgrywa konwergencja systemów finansowych (mechanizm współtworzenia i przepływu siły nabywczej między jednostkami gospodarczymi).
Dwa systemy
Powszechnie rozróżnia się dwa systemy finansowe: anglo-amerykański (anglosaski) i kontynentalny (niemiecko-japoński, reński). Określa się je również mianem zorientowanych rynkowo lub bankowo. Pierwszy charakteryzuje się dominującą rolą rynku kapitałowego w pozyskiwaniu środków finansowych i ich alokacji. W systemie kontynentalnym kluczowe znaczenie w tym zakresie mają banki komercyjne. Do państw zorientowanych rynkowo zalicza się m.in. USA i Wielką Brytanię, a do zorientowanych bankowo Niemcy i Japonię. System angloamerykański i kontynentalny nieustannie podlegają procesowi konwergencji. Tworzenie się między nimi zbieżności jest rezultatem m.in.: deregulacji i globalizacji.
Czynniki sprzyjające
I tak reforma systemu ubezpieczeń społecznych przyczynia się do powstania nowej grupy inwestorów instytucjonalnych, którzy najczęściej dokonują długoterminowych inwestycji w papiery wartościowe. Konwergencji sprzyjają także procesy prywatyzacyjne. Powodują one nie tylko wzrost efektywności działania sprzedanych jednostek gospodarczych, ale również wzrost znaczenia rynku kapitałowego. Dzieje się tak m.in. ze względu na częste dokonywanie prywatyzacji poprzez publiczną ofertę.