Na większości wysoko rozwiniętych parkietów opcje na różnego rodzaju instrumenty są notowane już od wielu lat. Nie wszystkie giełdy mogą się jednak pochwalić wielkością osiąganych na nich obrotów i liczbą dostępnych kontraktów opcyjnych. Obecnie największe znaczenie na rynku derywatów, w tym także opcji, mają wyspecjalizowane giełdy, które koncentrują się prawie wyłącznie na oferowaniu instrumentów tego typu. Można tutaj wymienić takie parkiety, jak londyński LIFFE (działający w ramach Euronextu), frankfurcki Eurex oraz rynki amerykańskie - Chicago Board Options Exchange czy AMEX.
Instrumentem bazowym
może być wszystko
Opcja jest umową między dwoma stronami, w której jedna z nich (wystawca) zobowiązuje się do kupna (opcja put) lub sprzedaży/dostarczenia (opcja call) określonego instrumentu bazowego po z góry ustalonej cenie. Druga strona kontraktu (nabywca opcji) ma natomiast prawo (a nie obowiązek, jak przy futuresach) do kupna tego instrumentu (call) lub jego sprzedaży (put), za co płaci wystawiającemu premię. Ze względu na termin wykonania wyróżnia się dwa rodzaje opcji: europejskie - w których nabywca może żądać wykonania kontraktu tylko w dniu jego wygaśnięcia - i amerykańskie - tutaj kupujący może żądać wykonania w każdym momencie do terminu wygaśnięcia. Już dawno jednak nie stosuje się fizycznej dostawy instrumentów bazowych, a rozliczenia odbywają się teraz prawie wyłącznie w formie pieniężnej.
Kontrakty opcyjne mogą opiewać praktycznie na każdy instrument bazowy, który jest policzalny. Na największych giełdach derywatów na świecie dostępne są opcje na akcje poszczególnych spółek, na indeksy rynku giełdowego, na waluty, a nawet na kontrakty futures. Na rynkach towarowych instrumentem bazowym są półtusze, pszenica, soje i wiele innych. Spotyka się także kontrakty i opcje na pogodę. Notowania tych instrumentów na giełdach są wystandaryzowane, co odróżnia je np. od forwardów i opcji na o wiele bardziej liberalnym rynku międzybankowym.