Nowy Jork najatrakcyjniejszy

Nowy Jork jest bardziej konkurencyjny niż Londyn - wynika z badania porównującego zasoby wykwalifikowanej siły roboczej, system podatkowy, zewnętrzne regulacje i standard życia w czterech centrach finansowych świata. Ankietę przeprowadzono wśród 350 instytucji finansowych.

Publikacja: 01.08.2003 10:11

W skali od 0 do 5 punktów Nowy Jork otrzymał 3,75 pkt, Londyn 3,71 pkt, Paryż 2,99 pkt, a Frankfurt 2,81 pkt. Nowy Jork wyprzedza Londyn we wszystkich kategoriach, poza zewnętrznymi regulacjami. Jeżeli jednak chodzi o potencjał siły roboczej i podatki, przewaga amerykańskiej metropolii jest minimalna. W kategorii "zewnętrzne regulacje" Londyn otrzymał 3,90 pkt, Nowy Jork 3,75 pkt, Frankfurt 3,0 pkt, a Paryż tylko 2,83 pkt.

Jedynie w kategorii "najbardziej atrakcyjne miejsce do życia i pracy" wygrywa stolica Francji (4,01 punktu). Kolejne miejsca zajęły: Nowy Jork (3,62), Londyn (3,58) i Frankfurt (2,62), wyraźnie odstający od reszty.

Stolica Wielkiej Brytanii oceniana jest "źle" w takich kategoriach, jak transport, edukacja, dostępność mieszkań i usług medycznych, ale wypada lepiej w badaniach ogólnej atmosfery życia, otwartości i otoczenia kulturalnego.

Badanie zostało przeprowadzone przez The Corporation of London, instytucję zarządzającą londyńską dzielnicą finansową City, oraz przez Centrum Badań nad Innowacjami Finansowymi. Wyniki bazują na danych z 350 instytucji finansowych, takich jak banki, izby handlowe, fundusze inwestycyjne i firmy ubezpieczeniowe. Ponad połowa biorących udział w ankiecie firm działa poza Wielką Brytanią.

Big Apple - prawdziwy narkotyk

Cóż, kocham to miasto i nienawidzę go jednocześnie. Jest tu głośno, brudno i szaro. Ulice zapchane są żółtymi taksówkami, które zazwyczaj są prowadzone przez agresywnych i niemile pachnących Arabów. Tempo jest śmiertelnie szybkie. Sukcesy tubylców opierają się na kontaktach, pieniądzach i oczywiście wyglądzie zewnętrznym. Ale chociaż często i niecierpliwie czekam na okazję wyjazdu poza granice tej cholernej metropolii, to po kilku dniach nie mogę się doczekać powrotu. Dla mnie i innych nowojorczyków the Big Apple to prawdziwy narkotyk.

(fragment opinii Anetty Nowosielskiej na internetowej stronie prezentującej miasta świata)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego