W poniedziałek z zadowoleniem przyjęto na Wall Street wiadomość o znacznie szybszym wzroście zysków amerykańskich spółek. W odniesieniu do 409 firm objętych indeksem S&P 500, które opublikowały już wyniki za drugi kwartał, wyniósł on 9,7%, wobec spodziewanych 5,2%. Jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy na dalsze dwa kwartały. Eksperci oczekują, że przyniosą one poprawę wyników tej grupy spółek o 14% oraz 22%. Dodatnim zjawiskiem były również dane, które wykazały w czerwcu największy od trzech miesięcy wzrost zamówień otrzymanych przez amerykański przemysł.
Jednak znacznie silniejsze okazały się wczoraj obawy związane ze zwyżką długoterminowych stóp procentowych. Od połowy czerwca rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 1,38 pkt proc., sprawiając, że główny strateg Merrill Lynch Richard Bernstein zalecił inwestorom zwiększenie w portfelach udziału papierów dłużnych kosztem akcji. Czynnik ten zaważył wczoraj na ich cenach, zwłaszcza że lepsze rezultaty przedsiębiorstw uwzględniono już w zmianach notowań. Do godz. 18.00 naszego czasu Dow Jones spadł o 0,38%, a Nasdaq o 1,06%. Uwagę zwracała zniżka notowań General Electric oraz firmy ubezpieczeniowej MetLife, która ma dzisiaj przedstawić wyniki. Zdrożały natomiast walory Cisco Systems.
Również w Europie lepsze wyniki firm pobudziły wzrost notowań, który został później zahamowany. Okazało się, że największe spółki europejskie zarobiły w drugim kwartale o 31% więcej niż przed rokiem, a impuls do kupowania akcji dał zwłaszcza większy zysk banku HSBC Holdings. Dużym powodzeniem cieszyły się też papiery Royal Bank of Scotland i firmy fonograficznej EMI, która może być obiektem przejęcia. Wzrost sprzedaży półprzewodników zwiększył atrakcyjność walorów Infineonu i Philipsa, a zakup MediaGuard pobudził wzrost notowań wytwórcy zabezpieczeń dla telewizji cyfrowej Kudelski. Tymczasem zapowiedź emisji obligacji zamiennych obniżyła cenę akcji eksportera węgla Xtrata.
FT-SE 100 zyskał tylko 0,04%, natomiast CAC-40 zakończył dzień na poziomie niższym o 0,87%. DAX spadł do godz. 18.00 o 1,34%. n