Termin spread betting oznacza specyficzny sposób spekulacji, wywodzący się w zasadzie z zakładów hazardowych. Gracz zawiera transakcję (zakład - "bet") z jedną z firm prowadzących tego typu usługi (brokerem). Notabene, brokerzy spread bettingu zwani są też "financial bookmakers" (bukmacherzy finansowi) lub po prostu "bookies". Zakład dotyczy przyszłych cen różnorodnych instrumentów finansowych - od akcji europejskich i amerykańskich, poprzez indeksy światowe, waluty, towary, obligacje, stopy procentowe aż po opcje. Można obstawiać zarówno wzrost, jak i spadek kursów.
Podobnie jak to jest na rynku walutowym, broker kwotuje na bieżąco dwa kursy: "kupna" i "sprzedaży". W przypadku zakładu o to, że kurs instrumentu bazowego wzrośnie, zarabiamy wówczas, gdy kwotowany w danej chwili kurs kupna będzie wyższy od kursu sprzedaży, po jakim zawarliśmy transakcję. Oczywiście, w momencie otwarcia pozycji kurs kupna jest niższy od kursu sprzedaży. Różnica między nimi nosi nazwę spreadu - także podobnie jak na rynku walutowym. Ważne jest to, że obstawiamy nie konkretną wartość instrumentu w przyszłości, lecz jedynie kierunek zmiany tej wartości. Oznacza to, że im "bardziej" mieliśmy rację (tzn. im bardziej cena zmieniła się na naszą korzyść), tym więcej zyskujemy. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do zwykłych zakładów hazardowych, gdzie istnieją tylko dwie możliwości - albo wygrywamy stawkę, albo ją w całości przegrywamy. Ponadto, gracz nie musi trzymać pozycji do daty wygaśnięcia zakładu, lecz może ją zamknąć w każdej chwili, dążąc do ograniczenia strat lub wcześniejszej realizacji zysków.
Jak to działa
Brokerzy spread bettingu oferują zazwyczaj możliwość składania zleceń zarówno telefonicznie, jak i poprzez internetowe platformy transakcyjne. Procedura zawarcia transakcji (zakładu) jest prosta. Po pierwsze, należy określić własną stawkę ("stake") za punkt/tick kursu. Następnie wybiera się pozycję długą lub krótką. W przypadku jednego z bardziej popularnych brokerów stawkę można wybrać z przedziału od 50 eurocentów do 10 000 euro za punkt. Aby otworzyć pozycję, konieczne jest jednak wniesienie depozytu zabezpieczającego ("margin") w określonej wielkości. Jest on wyliczany przez pomnożenie wybranej przez gracza stawki razy ustalony przez brokera mnożnik ("margin factor"). Podobnie jak w przypadku kontraktów terminowych, depozyt jest znacznie mniejszy od wartości instrumentów, na jakie zawierany jest zakład. Oznacza to, że spread betting zawiera w sobie dużą dźwignię finansową. Z tym wiąże się też konieczność uzupełniania depozytu w razie niekorzystnego dla gracza rozwoju wydarzeń.
Alternatywa dla futures