Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała o powróceniu do rządowej wersji przepisów, które wprowadzały 7-proc. stawkę VAT na sprzedaż mieszkań i usługi budowlane do końca 2007 roku. Tym samym odrzucono propozycję PO i PiS, aby całe budownictwo mieszkaniowe objąć tzw. programem społecznym, co umożliwiłoby opodatkowanie 7-proc. stawką VAT nie tylko usługi, ale i materiały budowlane. - Propozycja ta wywołałaby nieprawidłowości w rozliczaniu podatków oraz powodowałoby negatywne skutki budżetowe - wyjaśniała wiceminister finansów Elżbieta Mucha.
Nie udało się także doprowadzić do zmian w przepisach o leasingu. Zgodnie z nimi - według przedstawicieli firm leasingowych - leasing będzie potraktowany jako dostawa towarów, a nie jako usługa. W rezultacie przedsiębiorcy cały VAT od umowy zapłacą na początku, a nie - tak jak jest teraz - w ratach.
Posłowie spierali się także o to, czy zwolnić z VAT-u umowy o dzieło i zlecenia. Rząd chce, aby takim wyłączeniem objąć jedynie kontrakty zawarte z pracodawcą. Posłowie PO i PiS postulują, aby wszystkie umowy, niezależnie od pozostawania danej osoby w stosunku pracy, były wyłączone spod rygorów ustawy.
Poprawkami, opracowanymi przez komisję (jest ich 101) Sejm zajmie się dziś lub jutro.