"Może powstać takie niekorzystne złudzenie, że możemy zaczekać, że możemy złapać oddech. Mam takie obawy" - powiedział Wojtyna w wywiadzie dla agencji ISB.
Wojtyna powiedział, że w ten sposób można też interpretować zeszłotygodniową decyzję agencji ratingowej Fitch o obniżeniu perspektywy ratingu zadłużenia Polski w walucie zagranicznej oraz o obniżce ratingu w walucie krajowej.
"To powinno być traktowane jako sygnał, ostrzeżenie, żeby rząd nie zaczął myśleć, że już nie ma konieczności przeprowadzania reform. Myślę, że taka decyzja może ostatecznie odegrać pozytywną, bo mobilizującą, rolę" - powiedział członek RPP.
Jednocześnie zaznaczył, że tempo wzrostu długu publicznego, jednego z głównych zagrożeń dla trwałości wzrostu gospodarczego, może spowolnić.
"Szybsze tempo wzrostu i silniejsze wpływy budżetowe będą działać hamująco na ryzyko przekroczenia progu 55% w relacji długu publicznego do PKB. Oczywiście, przy założeniu, że nie zacznie się rozdawać tych dodatkowych wpływów na zwiększone wydatki" - uważa członek RPP.