Przedstawiamy tu zarówno dane finansowe firmy (rachunek wyników, bilans, rachunek przepływów pieniężnych), prognozy na przyszłość, jak i obecne i przyszłe zapotrzebowanie na kapitał i źródła jego pozyskiwania. Powinniśmy też uwzględnić informacje dotyczące wielkości i wykorzystania kapitałów własnych, stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. Trzeba wymienić założenia, na podstawie których przygotowaliśmy prognozy. Oprócz tego warto przedstawić szczegółowy plan finansowy na pierwsze dwa lata (w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym). Prognozy powinny obejmować okres 3-5 lat i wykraczać przynajmniej o 1 rok poza moment osiągnięcia progu rentowności.
Dla banku ważną informacją jest to, jakie środki sam angażujesz. Udokumentuj pochodzenie kapitału własnego.
- Ryzyko i spodziewane korzyści - oszacowanie rezultatów działalności Twojej firmy w przyszłości
Jednym z mitów dotyczących przedsiębiorców jest przekonanie, że wszyscy oni uwielbiają ryzyko. Tymczasem wszyscy ludzie przy zdrowych zmysłach starają się go unikać
- William A. Sahlmann, profesor.
Rozdział można oprzeć na dwóch elementach: analizie SWOT (wskazać silne i słabe strony przedsięwzięcia, szanse i zagrożenia związane z jego wcielaniem w życie) oraz sporządzonych scenariuszach ilustrujących warianty rozwoju sytuacji, które mają pomóc w ocenie ryzyka realizacji planów. Przedstawiamy wtedy najbardziej prawdopodobny scenariusz (bazowy), scenariusz realizowany przy najlepszym układzie czynników warunkujących realizację planów (optymistyczny) oraz scenariusz dla najmniej korzystnego rozwoju wydarzeń (pesymistyczny).
- Podsumowanie - najważniejsze wątki planu
To miejsce na udowodnienie, że przedstawiłeś atrakcyjną i realistyczną propozycję. Trzeba skonkretyzować, w jaki sposób i kiedy zwrócą się inwestorom ulokowane pieniądze. Warto określić terminy spłat, wskazać zabezpieczenia dla uzyskanych funduszy, udowodnić, że przepływy pieniężne w firmie pokrywają zarówno pożyczkę, jej obsługę, jak i bieżące płatności. Często ta część biznesplanu jest czytana przez inwestorów jako pierwsza. Dlatego, podobnie jak streszczenie, musi być interesująca. Rozdział ten daje możliwość spięcia klamrą całości opracowania i przedstawienie ostatecznych wniosków.
- Harmonogram - co i kiedy zamierzasz zrealizować
Prowadzenie firmy przypomina grę w szachy. Aby odnieść sukces, trzeba przewidzieć kilka kolejnych ruchów
- William A. Sahlmann, profesor.
Jedna z ważniejszych pozycji biznesplanu, szczególnie w fazie, gdy jest on już wdrażany w życie. Chodzi tu o zwarte ujęcie celów przedsiębiorstwa i przypisanie im terminów realizacji. Przedstawiamy jednocześnie metody osiągnięcia założonych celów oraz główne czynniki wpływające na realizację planów. Można też wskazać alternatywne strategie działania na wypadek, gdyby bazowa strategia okazała się nieskuteczna.
- Załączniki - istotne dokumenty i opracowania, które w innym miejscu zakłócałyby przejrzystość opracowania
W zależności od potrzeb mogą to być słowniczek terminów, specyfikacja techniczna produktów, schemat struktury organizacyjnej firmy, życiorysy kadry zarządzającej i najważniejszych pracowników, wyniki badań rynkowych, dane patentowe, sprawozdania finansowe, rekomendacje od osób trzecich.
Pomocne materiały:
Ron Johnson: Doskonały biznesplan, Rebis 2001
Zbigniew Pawlak: Biznesplan. Zastosowania i przykłady, Poltext 2001
Nigel Cohen: Biznesplan doskonały - czyli jak zdobyć zaufanie inwestorów i kredytodawców, Business Press 1998
Jak napisać dobry biznes, opracowanie British Know How Fund - www.hals.pl/biznesplan/biznesplan.pdf
Sukcesplan 2002, podręcznik uczestnika konkursu przedsiębiorczości - http://sukcesplan.onet.pl/menu7.html
Mnóstwo przykładowych biznesplanów po angielsku - www.bplans.com