Spółki ubezpieczeniowe grupy Commercial Union Polska nie publikują danych w ujęciu kwartalnym. Embargo nałożył strategiczny inwestor - brytyjska grupa Aviva. Otwartości informacyjnej nie sprzyjała wzmożona fala rezygnacji z polis Commercial Union Polska - Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, okrętu flagowego grupy.
Jednorazowe
przyspieszenie
Kłopoty życiowego CU zaczęły być widoczne pod koniec 2002 r. i ciągnęły się przez cały 2003 r. Na początku br. doszło do wyraźnego przełamania trendu. W I kwartale br. CU zebrało bowiem 448,37 mln zł składek, o 6,4% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Wynik jest nawet lepszy niż w "złotym" I kwartale 2002 r., gdy nikt chyba nie przypuszczał, że nad firmą zbierają się czarne chmury.
Jak to możliwe? Okazuje się, że o ile CU ciągle notuje, choć już zdecydowanie niższy, spadek przypisu z umów grupowych oraz indywidualnych ubezpieczeń ze składką regularną (np. miesięczną), to systematycznie zwiększa przychody z polis ze składką jednorazową. Kupują je dość zamożni klienci, bo w dostępnych w ofercie ubezpieczeniach inwestycyjnych - Bonus i Bonus VIP - minimalna wpłata początkowa wynosi odpowiednio 3, 6 i 25 tys. zł.