Sprzedaż akcji PKO BP wywołała kolejną już falę ogromnego zainteresowania inwestorów rynkiem kapitałowym. Skala zjawiska jest największym masowym ruchem inwestorów indywidualnych od momentu powstania giełdy. Mogłaby to być doskonała okazja do powszechnej edukacji i budowania zaufania do rynku kapitałowego. Niestety, to właśnie brak zaufania inwestorów indywidualnych wpływa na masowe utrzymywanie oszczędności poza rynkiem kapi-tałowym.
I nie chodzi tu jedynie o ryzyko zmiany kursów akcji, a bardziej o brak powszechnego przekonania o prawidłowości procesów rynku kapitałowego, ochronie interesów inwestorów indywidualnych w zderzeniu z siłą interesów instytucji finansowych, kryjących się za sztabem wynajętych prawników. Wielu inwestorów doświadczyło na własnej skórze braku profesjonalizmu i arogancji podmiotów rynku kapitałowego oraz rozczarowań brakiem oczekiwanego wsparcia instytucji nadzorujących prawidłowość procesów rynkowych.
Wciąż jednak wiele spraw pozostaje niewyjaśnionych, mimo działań na szkodę inwestorów i przysporzenia im ogromnych strat materialnych. Jedną z takich spraw jest wciąż nierozstrzygnięta sprawa Biura Maklerskiego BRE Banku. W ramach swojej działalności zawierało ono z inwestorami umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi, zdeponowanymi na utworzonych w tym celu rachunkach (zwanych dalej portfelami). Zarządzanie, według umowy, miało polegać na lokowaniu pieniędzy inwestorów w papiery wartościowe w celu osiągnięcia zysku. Głównym obowiązkiem, jaki nałożony był na firmę BRE Brokers (obecnie DI BRE Banku), było dopełnianie należytej staranności w działaniu na rzecz swoich klientów i dbanie o ich interesy zgodnie z zasadami umów o zarządzanie pakietem papierów wartościowych i Regulaminem Świadczenia Usług Zarządzania Pakietem Papierów Wartościowych przez Biuro Maklerskie Banku Rozwoju Eksportu. BRE Brokers nie tylko nie dopełniało nałożonej na nich prawem powinności, ale wręcz działało na szkodę klientów, czerpiąc z tego korzyści. W wyniku działań BRE Brokers doszło do poważnej utraty wartości portfeli (nawet do 90%). Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, stwierdziła, że BRE Brokers naruszyło przepisy prawa, interesy klientów, nagminnie nie wypełniało warunków zezwolenia na prowadzenie biura maklerskiego oraz przekraczało zakres zezwolenia.
W treści uzasadnienia decyzji
Z (RM 5/473/12/XI/98-2010) Komisja stwierdza: